Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Marko Erd
15. 02. 2017 11:39 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Beblavý varuje pred odštátnením štyroch kľúčových nemocníc

BRATISLAVA 15. februára (WebNoviny.sk) – Nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý vyzval premiéra Roberta Fica, aby zastavil proces odštátnenia štyroch kľúčových nemocníc na Slovensku.

Podľa neho ide o Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Košiciach a Východoslovenský onkologický ústav v Košiciach.

Beblavý operáciu považuje za ‚účtovný trik‘

Veľká časť akcií týchto nemocníc sa má totiž podľa Beblavého stať majetkom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Podľa Beblavého ide o významnú hrozbu pre slovenské zdravotníctvo. „Je to snaha ministerstva zdravotníctva riešiť krízu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorá sa vzhľadom na bačovanie predchádzajúceho vedenia ocitla v situácii blízkej krachu“ povedal.

Celú operáciu považuje opozičný poslanec len za účtovný trik, keďže prítomnosť akcií týchto nemocníc v účtovníctve VšZP samotnej poisťovni neprinesie ani euro. Nemyslí si, že ide o vhodný spôsob ako ozdravovať VšZP. „Otvára sa možnosť špekulatívnej a netransparentnej privatizácie týchto štyroch nemocníc, a to už formou exekúcie alebo rozhodnutím vedenia Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ povedal Beblavý. Manažment VšZP sa tak podľa neho dostane do konfliktu záujmov, keďže sa stane akcionárom štyroch nemocníc. „Medzi nákupcami, teda poisťovňami a poskytovateľmi nemá byť priame personálne prepojenie, pretože to ničí súťaž“, tvrdí.

Otvára sa priestor pre špekulatívnu privatizáciu

Akcie spomínaných štyroch nemocníc sú v súčasnosti podľa Beblavého vo vlastníctve štátu, a preto ich nie je možné exekvovať. Ak však prejdú pod VšZP, tak sa tým formálne odštátnia a z právneho hľadiska sa stanú súkromným majetkom, tvrdí Beblavý. „Stačilo by, aby mala Všeobecná zdravotná poisťovňa dlhy a exekútor môže exekvovať akcie týchto nemocníc,“ upozornil. Podľa neho sa tak otvára priestor pre špekulatívnu privatizáciu štyroch štátnych nemocníc. Druhou možnosťou je podľa neho možné rozhodnutie manažmentu VšZP o predaji akcií nemocníc.

Ak akcie nemocníc prejdú do majetku VšZP, tieto nemocnice podľa Beblavého prestanú podliehať verejnej kontrole, keďže dcérske firmy štátnych spoločností pod verejnú kontrolu nespadajú. Ako dodal, nebude tak možné postihovať predstaviteľov nemocníc za prípadné zneužívanie funkcie, kontrolovať majetkové a príjmové pomery manažmentov nemocníc, či regulovať odmeňovanie členov orgánov nemocníc.

Podľa Druckera ide o vymyslenú tému

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker vysvetlil, že jedným z nástrojov na posilnenie imania spoločnosti je aj peňažný alebo nepeňažný vklad do firmy. „Myslím si, že peňažný vklad kriví trh a čo sa týka nepeňažného vkladu, hľadali sme možnosti, ktoré by mohli posilniť vlastné imanie spoločnosti, ide o čisto účtovnú operáciu, pretože ozdravný plán z hľadiska likvidity počíta so šetreniami, počíta zároveň s nejakým dofinancovaním,“ uviedol v reakcii po stredajšom rokovaní vlády.

Podľa Druckera ide o vymyslenú tému. „Je to úplný nezmysel, pretože nedochádza ani k žiadnej zmene vlastníka. Slovenská republika vlastní Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, Slovenská republika vlastní napríklad Národný ústav srdcových a cievnych chorôb, to znamená, došlo by iba k zmene účtovania Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ poznamenal minister. Drucker zároveň zopakoval, že ministerstvo od začiatku transparentne komunikuje, že jeden z možných nástrojov ako riešiť otázku vlastného imania je nepeňažný vklad prostredníctvom akciových spoločností.

Vyhlásenia Beblavého o odštátnení spomínaných zariadení sú podľa Druckera úplným nezmyslom. „Nie je podstatné, čo vlastníte, ale podstatné je, aký výkon akcionárskych práv máte, respektíve manažérsku kontrolu. Nemení sa majiteľská štruktúra, vôbec, nijakým spôsobom poisťovňa nezasahuje do výkonu akcionárskych práv,“ zdôraznil Drucker.

Šéf rezortu vysvetlil, že aj keď ušetrí VšZP 115 miliónov eur na nákladoch, aj keď by do nej prišlo ďalších 100 miliónov eur výnosov a 60 miliónov eur z úveru, aj tak bude záporné vlastné imanie. „Stále ju budeme mať ako keby pod tým ozdravným plánom alebo pod hrozbou nútenej správy, čo je nezmysel. Naliatím peňazí do základného imania sa zasa vystavujeme sporom na európskej úrovni, či sme nejakým spôsobom nekrivili trh, či sme nejakým spôsobom nezvýhodňovali štátnu spoločnosť pred ostatnými poisťovňami,“ dodal Drucker.

Odporúčané články

Najvyššiu urgentnú starostlivosť zabezpečí 31 nemocníc Na termín u špecialistu sa priemerne čaká 7,3 týždňa

Neprehliadnite

Na súde s exministrom Ruskom v kauze prípravy vraždy Volzovej vypovedali Černák a Kaštan (aktualizované) Aktualizované: Starostovia a primátori zvolili nového predsedu ZMOS, na poste nahradí Michala Sýkoru Video: Švédsko cez štvrťfinále MS v hokeji 2019 neprešlo, Fínsko uspelo v gólovej prestrelke Ďalšia luxusná značka končí s kožušinami, na slovenských farmách sú týrané tisíce zvierat Prezident Kiska dávno nie je nadstranícky, podľa Tomáša už mal vybrať šiestich ústavných sudcov Tínedžerka Judita ide vo väzby, je obvinená z vraždy 16-ročného chlapca v Žiline Primátor Vallo predstavil nové poplatky a pravidlá v parkovacej politike Pôjdu študenti voliť? O Európskom parlamente sa dozvedajú aj z diskusných fór (podcast)

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Odporúčané články

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.