Belgická polícia zasiahla na demonštrácii vodnými delami

Belgická polícia zasiahla na demonštrácii vodnými delami
Demonštrant je zasiahnutý vodným delom počas protestu proti úsporným opatreniam. Brusel, 24. máj 2016. Foto: SITA/AP

Brusel 24. mája (WebNoviny.sk) – Belgická polícia zasiahla dnes vodnými delami voči desiatkam výtržníkov, ktorí začali útočiť na policajtov na masovej demonštrácii proti úsporným opatreniam v centre Bruselu. Pri vzájomných zrážkach utrpeli zranenia najmenej dvaja príslušníci polície a osem protestujúcich. Informovala o tom agentúra AP.

Demonštráciu, na ktorej sa zišlo asi 50.000 až 60.000 ľudí, zvolali odborári na protest proti sociálnej a hospodárskej politike tamojšej stredopravej vlády, ktorá sa podľa nich „zarezáva“ hlboko do základov belgického sociálneho štátu.

K protestu s heslom „Naše poháre pretiekli“ sa pripojili hlavné odborové hnutia v krajine. Demonštrovali proti vládnym opatreniam zameraným na zvýšenie flexibility zamestnancov, posunu veku odchodu do dôchodku a tiež proti znižovaniu platov. Opatrenia vlády premiéra Charlesa Michela totiž podľa odborárov v uplynulých dvoch rokoch stáli priemernú belgickú rodinu približne 100 eur mesačne.

Dnešná demonštrácia prebiehala väčšinou v pokojnej atmosfére. K potýčkam došlo až v jej závere, kedy začalo niekoľko desiatok ľudí hádzať kamene na policajtov. Zadržaných bolo asi desať osôb.

Zopakovali sa tak udalosti z predošlých belgických protestov proti úsporným opatreniam, na ktorých násilnosti hŕstky osôb dokázali zatieniť pokojné zhromaždenie za účasti desaťtisícov ľudí, uviedla AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom