Benjamin Netanjahu pricestuje do Litvy ako prvý izraelský premiér v histórii

Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Foto: archívne, SITA/AP.

VILNIUS 23. augusta (WebNoviny.sk) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu pricestuje vo štvrtok na štvordennú návštevu Litvy. Stane sa tak prvým izraelským predsedom vlády, ktorý kedy krajinu navštívil. Netanjahu sa stretne s litovským ministrom zahraničných vecí Linasom Linkevičiusom.

Okrem toho ho tiež čakajú stretnutia s miestnymi predstaviteľmi či premiérmi Lotyšska a Estónska. Netanjahu, ktorého starí rodičia pochádzali z litovskej dediny Šeduva, sa tiež počas svojej návštevy zúčastní na spomienkovom podujatí neďaleko Vilniusu, kde počas druhej svetovej vojny nacistické jednotky a ich kolaboranti z Litvy zabili do 100-tisíc ľudí, navštívi synagógy a stretne sa s Litovčanmi, ktorí pomáhali počas vojny židom.

Podľa Mariusa Laurinaviciusa z Vilniuského inštitútu pre analýzu politiky je návšteva izraelského premiéra dobrou príležitosťou pre vzťahy medzi oboma krajinami. „Táto návšteva je veľmi dobrou šancou pre ďalšie budovanie strategického partnerstva oboch krajín, o ktorého rozvíjanie prejavili záujem. Treba ešte veľa urobiť, ale ako vidím, obe krajiny zdieľajú veľký záujem o to, aby boli bilaterálne vzťahy viac aktívne a produktívne,“ skonštatoval pre agentúru The Associated Press.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benjamin Netanjahu