Berlusconi nechce bojovať proti Montimu, radšej by ustúpil

Silvio berlusconi
Foto: SITA/AP

RÍM 13. decembra (WEBNOVINY) –

Berlusconi obvinil Nemecko z manipulovania krízy:

Nemecko pred rokom prikázalo svojim bankám, aby predali talianske a grécke štátne dlhopisy, čo vyhnalo do výšky výnosy, vyhlásil v stredu bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi s tým, že práve to viedlo k jeho odstúpeniu.

Podobné vyhlásenie dal už druhýkrát, pričom sa odvoláva na zdroje z talianskej banky, ktorá má pobočky aj v Nemecku. Banke „prikázali, aby predala, a keď sa vzoprela, pohrozili jej stratou nemeckej licencie,“ povedal Berlusconi.

Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi v stredu vyhlásil, že od svojho zámeru pokúsiť sa o návrat do funkcie by mohol upustiť, ak by sa jeho nástupca Mario Monti rozhodol v nadchádzajúcich voľbách kandidovať ako líder širokej stredopravicovej koalície.

Na druhej strane však predpokladá, že uznávaný ekonóm, ktorý cez víkend ohlásil svoj odchod z premiérskeho postu, sa rozhodne inak a vo voľbách nebude zastupovať žiadnu konkrétnu stranu.

„Ak by Monti kandidoval za lídra, ustúpil by som,“ povedal Berlusconi niekoľko dní po tom, ako nečakane ohlásil, že budúci rok sa chce uchádzať o návrat do čela talianskej vlády. Tej pritom v minulosti šéfoval už trikrát.

Kontroverzný premiér odstúpil z funkcie v novembri minulého roka, ešte predtým však vyhlásil, že o prípadný návrat do funkcie nebude mať záujem. Sedemdesiatšesťročný Berlusconi teraz tvrdí, že svoju opätovnú kandidatúru neponúkol z vlastnej vôle, ale k tomuto kroku ho „dotlačili“ jeho podporovatelia.

Zámer vyvolal negatívne ohlasy najmä zo strany zahraničných politikov a médií, na čo samotný Berlusconi reagoval s pobúrením. Svojho nástupcu pritom ešte v utorok obviňoval z neschopnosti oživiť taliansku ekonomiku a „germanocentrickej“ politiky, o deň neskôr však vyjadril názor, že by bolo „veľkým prínosom pre krajinu, keby bol profesor Monti nasledujúcim premiérom ako vodca nejakého umierneného hnutia“.

Parlamentné voľby sa budú v Taliansku konať v marci alebo apríli budúceho roka, presný termín však zatiaľ nie je známy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mario MontiSilvio Berlusconi