SuperMario Monti nečakane odstúpil, Barroso dvíha prst

Mario Monti
Mario Monti Foto: SITA/AP
Barroso
Foto: SITA/AP

RÍM 9. decembra (WEBNOVINY) – Predseda talianskej úradníckej vlády Mario Monti v sobotu nečakane vyhlásil, že končí vo svojej funkcii.

Urobil tak v rozhovore so šéfredaktorom celoštátneho denníka Corriere della Sera.

„Dospel som k presvedčeniu, že už viac nemôžeme pokračovať,“ vyhlásil.

Monti k svoju rozhodnutiu dospel po tom, ako poslanci strany Ľud slobody (PDL) bývalého premiéra Silvia Berlusconiho minulý týždeň vyhlásili, že Taliansko je na tom ekonomicky horšie, ako predtým.

„Týmito slovami som sa cítil hlboko dotknutý,“ vyhlásil Monti. Ako však dodal, z čela svojho kabinetu odstúpi až po schválení budúcoročného štátneho rozpočtu.

Samotný Berlusconi zaujímavou zhodou okolností ešte krátko predtým ohlásil, že predsa len zabojuje o kreslo premiéra.

„Budem kandidovať s cieľom vyhrať,“ povedal kontroverzný politik ešte v sobotu. Na nedeľu už zvolal členov svojej strany Ľud slobody, ktorá sa pokúsi o rokovania so svojimi bývalými koaličnými partnermi zo Severnej ligy s cieľom zabojovať o priazeň voličov spoločne. „Dúfam, že budem schopný Talianom vysvetliť, že musíme získať silu, ktorá bude disponovať väčšinou na zmenu ústavy,“ dodal.

Predčasné voľby by nemali spôsobiť, že sa bude znovu hodnotiť, či sú hospodárske reformy kabinetu premiéra Maria Montiho potrebné alebo nie. „Ďalšie voľby nesmú slúžiť ako výhovorka na to, aby sa polemizovalo o tom, ako veľmi nevyhnutné tieto opatrenia sú,“ povedal v nedeľu šéf Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso. „Relatívny pokoj na trhoch neznamená, že sme vonku z krízy,“ dodal Barroso.

Parlamentné voľby v Taliansku sa uskutočnia v marci alebo apríli 2013, presný dátum však ešte nestanovili. Berlusconi pritom ešte v októbri vyhlásil, že o post premiéra sa už nebude uchádzať. Sedemdesiatšesťročný mediálny magnát tento post zastával už trikrát. Z čela vlády odstúpil v roku 2011 pre zhoršujúcu sa ekonomickú krízu v krajine, ale aj viaceré škandály a súdne spory.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe José Manuel BarrosoMario Monti