Taliani získajú miliardu eur, ak zdania finančné transakcie

Taliansko
Foto: SITA/AP

MILÁNO 11. októbra (WEBNOVINY) – Talianska vláda by mohlo získať zo zavedenia dane z finančných transakcií 1 mld. eur ročne. Existuje však riziko, že nová daň poškodí skôr malých investorov ako špekulantov.

Povedal to vo štvrtok šéf asociácie talianskych finančných inštitúcií Gianluigi Gugliotta. Taliansko a desať ďalších krajín eurozóny sa tento týždeň dohodli na zvýšení tlaku na zavedenie dane z finančných transakcií.

Podľa návrhu Európskej komisie by daň z obchodovania s akciami, dlhopismi a finančnými derivátmi, pokiaľ bude platiť v celej EÚ, mohla od roku 2014 prinášať do spoločného rozpočtu až 57 mld. eur ročne.

Gugliotta, šéf asociácie Assosim, ktorá združuje 80 finančných inštitúcií v Taliansku, vo štvrtok ďalej povedal, že na základe podobnej dane, ktorá už existuje vo Francúzsku, by Taliansko ročne získalo nie viac ako 1 mld. eur.

„Prinieslo by to tu iba miernu sumu a najviac by poškodila tých, ktorí šetria v menšom objeme a penzijné fondy, nie banky a hedžové fondy,“ povedal Gugliotta pre agentúru Reuters. „Brokerské spoločnosti jednoducho presunú daň na svojich zákazníkov, ktorými sú v Taliansku prevažne menší investori,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom