Bezpečnostná rada prijala rezolúciu o zbraniach pre teroristov

Islamský štát
Militanti z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS). Foto: ilustračné, SITA/AP

NEW YORK 3. augusta (WebNoviny.sk) – Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v stredu jednohlasne prijala rezolúciu, ktorou vyzvala všetky štáty, aby zlikvidovali dodávky zbraní pre militantnú extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS) a ďalšie teroristické skupiny. K tomu majú prispieť právne kroky voči dodávateľom a označovanie zbraní, ktoré má zjednodušiť ich vystopovateľnosť.

Zbrojenie teroristov je zločin

Rezolúcia, ktorú navrhol Egypt, odsudzuje nepretržitý tok zbraní, vojenských zariadení, dronov a improvizovaných výbušných zariadení do IS, siete al-Káida, im pridružených skupín a ďalších nelegálnych ozbrojených organizácií ako aj kriminálnikom.

„Toto je jedna z prvých rezolúcií zameraných na to, aby zabránila teroristom získavať zbrane. Zbrojenie teroristov a teroristických skupín je zločin, ktorý je rovnako ohavný ako samotný teroristický čin,“ vyjadril sa egyptský veľvyslanec v OSN a aktuálny predseda Bezpečnostnej rady Amr Abdellatif Aboulatta. Rezolúcia opätovne potvrdzuje záväzok všetkých členských krajín OSN zabrániť tomu, aby sa zbrane dostali k teroristom a vyzýva všetky krajiny, aby pri tejto činnosti „konali v spolupráci“.

Existuje viac spôsobov

Výkonný riaditeľ Úradu OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) Jurij Fedotov sa počas videokonferencie s Bezpečnostnou radou vyjadril, že zbrane sa k teroristom dostávajú viacerými spôsobmi, vo všetkých častiach sveta. To im uľahčujú „nedostatočne strážené zásoby, slabá správa hraníc, využívanie internetových platforiem vrátane skrytých trhovísk a sprenevera spojená s nedostatočnými kontrolami ich prevodu“.

Podľa Fedotova boj so získavaním zbraní teroristami komplikujú „nedostatočné regulačné prostredie a zber dát, nedostatok špecializovaných zariadení, zručností a spolupráce medzi krajinami a regiónmi“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom