Biatlonistka Neunerová triumfovala v pretekov žien na 7,5 km

Biatlon

CHANTY-MANSIJSK 16. marca (WEBNOVINY) – Víťazkou rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci finálového 9. kola Svetového pohára 2011/12 v biatlone v ruskom Chanty-Mansijsku sa stala úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne z nedávneho šampionátu v Ruhpoldingu Nemka Magdalena Neunerová.

O 3,2 s za ňou zaostala Ukrajinka Vita Semerenková, z bronzu sa tešila Bieloruska Darja Domračevová, ktorá bola o ďalších 13 sekúnd pomalšia.

Najlepšou Slovenkou bola Janka Gereková

Skvelý výsledok zaznamenala Slovenka Janka Gereková, ktorá skončila ôsma. Vyrovnala tak svoje kariérne maximum v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie SP. Anastasia Kuzminová obsadila 19. miesto, Martina Chrapánová finišovala na 57. pozícii.

Dvadsaťpäťročná Magdalena Neunerová urobila ďalší výrazný krok na ceste za hlavnou trofejou. Bol to jej 34. triumf v pretekoch, ktorých výsledky sa počítajú do celkovej klasifikácie SP, jubilejné desiate prvenstvo v aktuálnej sezóne. Vďaka zisku 60 bodov má na čele aktuálneho poradia už 44-bodový náskok pred Domračevovou.

Už pred týmito pretekmi mala zaistený malý glóbus za prvenstvo v hodnotení šprintu. Podala famózny bežecký výkon. Po oboch streleckých položkách totiž musela ísť na trestný okruh za nezostrelené terče, napriek tomu bola najrýchlejšia.

Dvadsaťsedemročná Janka Gereková ôsmym miestom vyrovnala svoj doteraz najlepší výsledok z minuloročných majstrovstiev sveta práve v ruskom Chanty-Mansijsku. Vtedy to však bolo v stíhacích pretekoch. Streľbu v ľahu zvládla bezchybne, po streľbe v stoji musela ísť na jeden trestný okruh. Vynikajúco však bežala a vďaka tomu dokázala manko zlikvidovať. V celkovej klasifikácii SP sa prvýkrát v kariére posunula medzi tridsať najlepších, patrí jej 28. miesto.

„Je to výborný výsledok. Asi sa Chanty-Mansijsk stane jej obľúbeným strediskom. Verím však, že rovnako kvalitné výsledky bude schopná dosahovať aj inde. Týmto potvrdila, že sa tlačí do absolútnej svetovej špičky. Preteky sa pre ňu dobre vyvíjali. Dnes bola trinástou najrýchlejšou v behu, dobre strieľala. Celkom jej sadli aj poveternostné podmienky – mínus deväť stupňov, prašan na trati. Iba druhýkrát v kariére sa dostala do elitnej desiatky, verím, že ešte nepovedala posledné slovo,“ skomentoval jej vystúpenie šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Kuzminovej nevyšla streľba

Anastasii Kuzminovej sa opäť nevydarila streľba. Už na prvej položke nechala stáť dva terčíky, na stojke pridala tretí. Ani bežecky jej to nešlo celkom podľa predstáv a 19. miesto je logickým odrazom jej výkonu.

Martinu Chrapánovú netradične zradila streľba.

Jedna z najlepšie strieľajúcich biatlonistiek po prvej streľbe v ľahu musela ísť na tri trestné okruhy a ocitla na úplnom chvoste štartového poľa. Stojku potom zvládla stopercentne, ale na výraznejší posun vo výsledkovej listine jej to nestačilo. Päťdesiate siedme miesto v 61-člennom štartovom poli je určite miernym sklamaním.

Slovenky v konečnom poradí Pohára národov obsadili výborné 9. miesto. V budúcej sezóne tak majú zaručených päť miesteniek v pelotóne Svetového pohára.

Výsledky – rýchlostné preteky žien na 7,5 km:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 22:11,5 min (2 trestné okruhy), 2. Vita Semerenková (Ukr.) +3,2 s (0), 3. Darja Domračevová (Biel.) +13,2 (1), 4. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +17,5 (2), 5. Helena Ekholmová (Švéd.) +25,4 (0), 6. Andrea Henkelová (Nem.) +29,4 (0), … 8. Janka Gereková +56,8 (1), 19. Anastasia Kuzminová +1:25,9 (3), 57. Martina Chrapánová (všetky SR) +4:34,1 (3)

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndrea HenkelováDarja DomračevováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMagdalena NeunerováMartina ChrapánováMilan Gašperčík