Bin Ládina malo americké komando rozkaz zabiť

Ládin
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

WASHINGTON 2. augusta (WEBNOVINY) – Členovia špeciálneho amerického komanda mali počas akcie v pakistanskom Abbotabáde príkaz zabiť šéfa teroristickej siete al-Kájda. V najnovšom vydaní o tom s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa bezpečnostných zložiek napísal týždenník The New Yorker. To, či počas tajnej operácie bin Ládina zabijú, „nikdy nebolo otázkou“, uviedol pre americký magazín jeden z ľudí, ktorí boli údajne priamo zaangažovaní do misie.

Týždenník zverejnil doteraz najdetailnejší popis operácie z 2. mája, počas ktorej prišiel najhľadanejší terorista planéty o život. „Otázka nikdy nestála tak, či ho zadržať alebo zajať,“ povedal pre časopis nemenovaný zdroj. „Išlo o rozhodnutie v zlomku sekundy. Nikto nechcel zajatcov,“ spresnil. Plánom bolo „premôcť bin Ládinových strážcov, zabiť ho z blízkej vzdialenosti a potom previezť jeho mŕtvolu do Afganistanu“.

Operácia v Pakistane naštrbila vzťahy medzi pakistanskými a americkými bezpečnostnými orgánmi. Napätie vyvoláva najmä podozrenie, že Pakistan musel vedieť o pobyte bin Ládina. Terorista žil v opevnenom sídle vzdialenom len niekoľko stoviek metrov od pakistanskej vojenskej akadémie, Islamabad však tvrdí, že o tom nemal žiadne informácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Usáma bin Ládin