Blaha: Briti si dali vlastný gól, Slovákom hrozia tri riziká

Blaha
Poslanec NR SR za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha počas rokovania schôdze NR SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. júna (WebNoviny.sk) – Briti si podľa predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboša Blahu (Smer-SD) strelili vlastný gól.

Ako povedal v piatok pre agentúru SITA, rozhodnutie Britov poškodí predovšetkým Britániu, či už z hľadiska prepadu ekonomiky, oslabenia finančného centra v Londýne či z hľadiska možného odchodu Škótska či Severného Írska z Británie. „Británia nemôže ostať izolovaná a nová dohoda, ktorú si vyjedná s EÚ, aby získala európsky trh, bude veľmi tvrdá, už dnes to avizujú európski lídri, čiže Briti budú platiť a nebudú môcť rozhodovať,“ upozornil Blaha.

Pre Slovensko brexit prináša tri riziká. „Po prvé riziko pre našich občanov, čo pracujú v Británii a môžu sa stáť občanmi druhej kategórie. Po druhé Slovensko stratí spojenca v otázke migrácie a kvót. Po tretie domino efekt môže vyvolať podobné referendá vo Francúzsku, Holandsku či Dánsku a teda rozklad celej EÚ,“ zdôraznil Blaha s tým, že pravdepodobnejší je však scenár, podľa ktorého odchod Británie posilní eurofederalistické sily v EÚ, ktoré boli dlhodobo blokované práve Britániou.

Dnes podľa Blahu paradoxne oslavujú dve úplne rozdielne skupiny – britskí nacionalisti a bruselskí federalisti. „Dnešný deň sa zapíše do histórie buď ako deň, ktorý začal rozklad EÚ, alebo ako deň, keď Európa chytila druhý dych. Ak sa EÚ poučí a prestane byť elitárska, arogantná, neoliberálna a byrokratická, ako v mnohých prípadov dnes, nakoniec ju to ešte môže posilniť,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PodmanickýĽuboš Blaha