Boeing 737 Max 8 sa stratil z radaru vo chvíli, keď pilot dostal povolenie na návrat, vraví šéf Ethiopian Airlines

Ethiopian Airlines
Generálny riaditeľ spoločnosti Ethiopian Airlines Tewolde GebreMariam, vpravo. Zosnulý personál letu ET302, vľavo dole. Foto: SITA/AP - koláž WBN

NEW YORK 13. marec (WebNoviny.sk) – Pilot lietadla Ethiopian Airlines, ktoré sa zrútilo pár minút po štarte z Addis Abeba, požiadal tesne pred haváriou o návrat na letisko. Generálny riaditeľ spoločnosti Ethiopian Airlines Tewolde GebreMariam pre CNN povedal, že mal problémy s riadením.

GebreMariam prezradil pre americkú televíziu podrobnosti z rozhovoru pilotov letu ET302 a riadenia letovej prevádzky tesne pred smrteľnou haváriou Boeingu 737 Max 8, pri ktorejzahynuli všetci cestujúci, vrátane štyroch Slovákov.

„Mal problémy s letovým riadením lietadla, takže požiadal, aby sa vrátil späť,“ povedal GebreMariam. Pilotovi bolo udelené povolenie práve vo chvíli, keď lietadlo zmizlo z radaru.

Výcvik letových postupov

Letecké nešťastie v Etiópii je už druhé v poradí a v priebehu šiestich mesiacov, ktoré sa spája so spoločnosťou Boeing po tom, čo havaroval let Lion Air. Piloti Ethiopian Airlines podľa slov ich šéfa po havárii v Indonézii absolvovali ďalší výcvik letových postupov zahŕňajúcich aj prevádzku 737 Max 8.

GebreMariam si uvedomuje podobnosti, ktoré spájajú pády Ethiopian Airlines aj Lion Air a je presvedčený, že ide o podstatné skutočnosti. „Oba incidenty sú spájané s novým modelom toho istého lietadla a oba lety trvali len niekoľko minút,“ dodáva.

Vyšetrovanie pádu Lion Air sa však neskončilo a ešte neexistuje dôkaz, ktorý by spájal príčiny oboch nehôd. „Ešte nepoznáme presnú príčinu nehody a špekulácie nie sú v žiadnom prípade užitočné,“ povedal GebreMariam a dodal, že ministerstvo dopravy Etiópie bude spolupracovať so Spojenými štátmi pri vyšetrovaní smrteľného nešťastia, keďže africká krajina nemá k dispozícii potrebné vybavenie.

Čierne skrinky prezradia viac

Na mieste nehody v pondelok našli obe čierne skrinky lietadla Ethiopian Airlines, ktoré  pomôžu vyšetrovateľom pri odhaľovaní príčin a posledných momentov letu ET302.

Let ET302 spoločnosti Ethiopian Airlines, ktorý smeroval z Addis Abeby do kenskej metropoly Nairobi, havaroval šesť minút po štarte, o 08:44 miestneho času (06:44 SEČ), zhruba 50 kilometrov na juh od Addis Abeby.

Na palube bolo 149 cestujúcich a osem členov posádky. Medzi obeťami sú ľudia z viac ako 30 krajín sveta. Príčina nešťastia zatiaľ nie je známa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie BoeingEthiopian Airlines