Bosna oslavuje 20. výročie vzniku, Srbi to ignorujú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sarajevo
Sarajevo Foto: Len tento týždeň už však prišlo o život

SARAJEVO 1. marca (WEBNOVINY) – Bosna a Hercegovina si vo štvrtok pripomína 20. výročie samostatnosti, ktorú dosiahla odtrhnutím od zvyšku Juhoslávie. Úrady však príliš okázalé oslavy nechystajú, keďže politická situácia je pre pretrvávajúce rozpory medzi zástupcami jednotlivých etnických skupín stále napätá.

Sporný je aj dátum štátneho sviatku – 1. marec totiž oficiálne oslavujú len bosnianski moslimovia a Chorváti, Srbi ho odmietajú. „Či tento dátum oslavujete alebo nie, či sa vám to páči, alebo nie, Bosna existuje a je nezávislá,“ cituje agentúra AFP Željka Komšiča, jedného z troch zástupcov predsedníctva zloženého zo zástupcov Srbov, Chorvátov a Bosniakov.

Oslavy sa vzťahujú na referendum z roku 1992, v ktorom až 99 percent zúčastnených moslimov a Chorvátov rozhodlo o odtrhnutí od Juhoslávie. Srbi ale všeľudové hlasovanie bojkotovali.

Základy pre fungovanie samostatnej Bosny a Hercegoviny vytvorila až Daytonská dohoda z roku 1995, vďaka ktorej sa podarilo zastaviť krviprelievanie medzi etnickými Srbmi, Chorvátmi a Bosniakmi. Zmluva zároveň krajinu rozdelila na Republiku srbskú s hlavným mestom Banja Luka a bosniacko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny, ktorej centrum sídli v metropole Sarajevo.

Krajina tiež disponuje rotujúcim predsedníctvom, na čele ktorého sa každých šesť mesiacov striedajú predstavitelia všetkých troch etnických skupín. Nad všetkým bdie okrem centrálnej vlády aj zvláštny vyslanec medzinárodného spoločenstva. V súčasnosti je ním Rakúšan Valentin Inzko, jeho predchodcom bol slovenský diplomat Miroslav Lajčák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Lajčák