Bratislavčanom otvoria daňové úrady dvere každý deň

Podnikateľ, peniaze
Foto: Fotobanka Pixmac

BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – Oddelenie miestnych daní a poplatkov na Blagoevovej ulici v Bratislave bude mať do konca januára každý deň stránkový.

Zamestnanci na úrade budú k dispozícii od 8:00 do 17:00, okrem obednej prestávky od 12:00 do 12:30. Agentúru SITA o tom informoval hovorca primátora Ľubomír Andrassy. Bratislavská samospráva tak reaguje na zvýšený počet klientov, ktorí podávajú priznanie k dani z nehnuteľnosti na rok 2013.

Ako informoval Andrassy, daňové priznanie podávajú fyzické a právnické osoby, ktoré v roku 2012 nadobudli v Bratislave novú nehnuteľnosť, alebo sa na ich pôvodnej zmenil výmer základu dane. V prípade bezpodielového spoluvlastníctva manželov priznanie podáva len jeden z nich.

Daňovník môže priznanie poslať poštou alebo podať osobne v podateľni oddelenia miestnych daní a poplatkov na Blagoevovej ulici 9 v Bratislave. Daň Bratislavčania zaplatia na základe doručeného výmeru, ktorý im magistrát pošle do konca mája.

Peniaze, nehnuteľnosti
Foto: Fotobanka Pixmac

Právnickým osobám budú platobné výmery posielané od druhej polovice februára. Pre tento rok sa výška dane z nehnuteľnosti nemení. Ako informoval Andrassy, napríklad majiteľ trojizbového bytu zaplatí 30 eur za rok, pri priemernom rodinnom dome je ročná daň 55 eur.

Hlavné mesto poskytuje 50-percentnú úľavu na dani pre občanov starších ako 70 rokov či daňovníkom, ktorí sú držiteľmi ZŤP. Tí, ktorým vznikol nárok na zníženie dane a svoje právo si ešte neuplatnili, tak môžu urobiť najneskôr do konca januára.

Pri nadobudnutí novej nehnuteľnosti alebo zmene výmeru základu dane na pôvodnej nehnuteľnosti v Bratislave vzniká povinnosť podať priznanie približne 10-tisíc daňovníkom. Ako informoval Andrassy, mesto eviduje viac ako 190-tisíc osôb, ktoré platia daň z nehnuteľnosti a samospráva očakáva, že z tejto miestnej dane získa 54 miliónov eur. Peniaze následne použijú na výkon základných samosprávnych funkcií v doprave, sociálnej oblasti, pri zabezpečení čistoty, poriadku a bezpečnosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír Andrassy