Brazília odmietne 20 miliónov od G7 na boj požiarmi, peniaze majú radšej využiť na zalesnenie Európy

Brazília, lesné požiare
Požiar v Amazonskom pralese Foto: SITA/AP, Eraldo Peres

Brazília odmietne finančnú pomoc 20 miliónov dolárov (v prepočte takmer 18 miliónov eur) od skupiny siedmich najvyspelejších krajín sveta na boj proti požiarom v Amazonskom pralese.

Vyjadril sa tak náčelník štábu brazílskeho prezidenta Onyx Lorenzoni, ktorého citoval spravodajský portál G1 Globo. „Sme vďační, ale možno by tieto financie boli relevantnejšie pre opätovné zalesňovanie Európy,“ uviedol.

Útok na suverenitu krajiny

Finančnú pomoc od skupiny G7 oznámil na jej summite v Biarritzi francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý sa pre riešenie situácie s požiarmi v Amazónii dostal do rozkolu s brazílskou hlavou štátu Jairom Bolsonarom.

Ten sa po oznámení pomoci vyjadril, že idea vytvorenia medzinárodnej aliancie na záchranu Amazonského pralesa zaobchádza s Brazíliou ako keby bola „kolónia alebo zem nikoho“ a nazval to útokom na suverenitu krajiny.

Macron sa má starať o svoju krajinu

Podobne sa podľa G1 vyjadril aj Lorenzoni, ktorý tiež skritizoval francúzskeho prezidenta. „Macron nedokáže zabrániť požiaru kostola na zozname Svetového dedičstva, ktorému sa dalo predísť, a on nám chce ukazovať, čo je pre našu krajinu dobré? Doma a vo francúzskych kolóniách má toho veľa, o čo sa musí postarať,“ vyhlásil Lorenzoni odkazujúc na aprílový požiar katedrály Notre-Dame v Paríži.

„Brazília je slobodná demokratická krajina a nikdy nemala koloniálne alebo imperialistické praktiky, ktoré by mohli byť cieľom Francúza Macrona,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronJair Bolsonaro