Brazílska prezidentka nenavštívi USA, odpočúvali ju

Dilma Rousseffová
Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová. Foto: SITA/AP

BRAZÍLIA 5. septembra (WEBNOVINY) – Brazílska prezidentka Dilma Rousseffová nariadila prerušiť prípravy jej návštevy Spojených štátov naplánovanej na október.

Podľa štvrtkových vyjadrení jej hovorkyne prezidentka zrušila odlet brazílskej delegácie do Washingtonu, kde mala rokovať o detailoch Rousseffovej pobytu na americkom území. Dôvody jej rozhodnutia neuviedla.

Predpokladá sa však, že to súvisí s nedávno zverejnenými informáciami, podľa ktorých bola líderka najväčšej juhoamerickej krajiny pod drobnohľadom amerických tajných služieb.

Tie vďaka svojim sledovacím programom mohli monitorovať jej internetovú a telefonickú komunikáciu. Záujem údajne mala najmä o jej komunikáciu s podriadenými v snahe lepšie pochopiť jej metódy. Brazílska vláda už vyjadrila pobúrenie z týchto informácií a predvolala si veľvyslanca USA.

O kauze informovala ešte v pondelok miestna stanica TV Globo, ktorá sa odvoláva na zistenia amerického redaktora britského denníka Guardian Glenna Greenwalda pôsobiaceho v Riu de Janeiro.

Ten sa zase odvolal na tajné dokumenty zverejnené bývalým spolupracovníkom amerických tajných služieb Edwardom Snowdenom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dilma Rousseffová