Američania odpočúvali aj Európsku úniu

Odpočúvanie
Foto: cla.asn.au

BERLIN 30. júna (WEBNOVINY) – Európski diplomati boli taktiež terčom amerického odpočúvania, tvrdí to nemecký týždenník Spiegel vo svojom nedeľňajšom vydaní.

Periodikum čerpá z informácií získaných vďaka bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi, ktorý začiatkom júna zverejnil informácie o programe tajných služieb USA.

Prísne utajovaný dokument datovaný do roku 2010 popisuje odpočúvanie diplomatickej misie EÚ vo Washingtone i v newyorskom sídle OSN prostredníctvom umiestnenia mikrofónov v budove a nabúrania sa do počítačov s prístupom k emailom a dokumentom. Podľa vplyvného nemeckého týždenníka sa o Európanov explicitne hovorí ako o „terčoch“. Týždenník v tejto súvislosti poukazuje na odhalenie odpočúvania priamo v bruselskom sídle únie „spred viac ako piatich rokov“.

Tridsaťročného Snowdena chcú USA súdiť za odhalenie tajných americko-britských programov sledovania telefonickej a internetovej komunikácie pre potreby spravodajských služieb. Spojené štáty ho obvinili zo špionáže, krádeže vládneho majetku a nedovoleného zverejnenia tajných informácií týkajúcich sa národnej bezpečnosti. Snowden mal v pondelok odletieť z Moskvy do kubánskej Havany, do lietadla však nakoniec nenastúpil a podľa ruskej vlády sa stále nachádza na moskovskom letisku Šeremetevo. To však pre neplatné cestovné doklady nemôže opustiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom