Európsku úniu znepokojuje sledovanie hovorov zo strany USA

Odpočúvanie
Foto: cla.asn.au

ŠTRASBURG 11. júna (WEBNOVINY) – Európska únia vyjadrila v utorok znepokojenie nad kauzou okolo sledovania internetovej a telefonickej komunikácie zo strany úradov v Spojených štátov.

Eurokomisárka Viviane Redingová chce o tejto otázke rokovať priamo s americkým ministrom spravodlivosti Ericom Holderom počas piatkovej schôdzky naplánovanej v írskom Dubline.

Ochrana osobných dát nie je luxus, ale nevyhnutnosť,“ napísala Redingová na svojom Twitteri. Podobne sa vyjadril aj eurokomisár pre zdravotníctvo a práva spotrebiteľov Tonio Borg, podľa ktorého podobné sledovania „ohrozujú základné práva európskych občanov“.

O kauze ako prvý informoval ešte minulý týždeň denník The Guardian. Americká vláda podľa neho zaznamenávala takzvané metadáta v prípade telefonickej a internetovej komunikácie miliónov obyvateľov USA. Pôvodné správy hovorili o „odpočúvaní,“ napokon sa však ukázalo, že vláda len získavala informácie o mieste, dĺžke a iných detailoch hovorov.

Praktiku podľa denníka umožnilo tajné rozhodnutie súdu. The Guardianu sa podarilo získať kópiu dokumentu, ktorý dokazuje, že administratíva prezidenta Baracka Obamu si zaznamenáva komunikáciu miliónov amerických občanov. Robí tak bez ohľadu na to, či sú podozriví z akýchkoľvek zločinov a väčšinou ide o bežných ľudí, voči ktorým sa nevedie žiadne vyšetrovanie. Ide o zákazníkov komunikačnej spoločnosti Verizon. Jej šéf Ed McFadden sa však ku škandálu odmietol vyjadriť. Verizon eviduje 121 miliónov zákazníkov, ktorí využívajú jeho telefonické aj bezdrôtové siete.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viviane Redingová
Firmy a inštitúcie CIA Central Intelligence Agency