Británia oslavuje, ich kráľovná má diamantové jubileum

Alžbeta
Kráľovná Alžbeta II. je na tróne už 60 rokov. Foto: SITA, AP

LONDÝN 2. júna (WEBNOVINY) – V Británii sa v sobotu začínajú oslavy 60. výročia nástupu kráľovnej Alžbety II. na trón, ktoré potrvajú až do utorka.

Oficiálne ich odštartovali delové salvy o 14:00 SELČ v Londýne, Edinburghu, Cardiffe a Belfaste, ktoré pripomenuli presný čas kráľovninej korunovácie v roku 1953.

Osemdesiatšesťročná vládkyňa sa následne zúčastní na konských dostihoch Epsom Derby.

K ďalším podujatiam budú patriť pouličné párty, nedeľná flotila tisícky plaviacich sa lodí po Temži či pondelňajší koncert pred Buckinghamským palácom, na ktorom zahrajú okrem iných Elton John a Paul McCartney.

Utorok je vyhradený pre ceremoniálne podujatia vrátane bohoslužby. Napriek chladnému a upršanému počasiu sa na oslavách očakáva stotisícová účasť.

Pondelok aj utorok majú Briti pri príležitosti osláv mimoriadne voľno.

Kráľovná Alžbeta II. nastúpila na trón 6. februára 1952 po smrti svojho otca Juraja VI. Korunovali ju 2. júna nasledujúceho roku. Britský premiér David Cameron ju v súvislosti s výročím ocenil za jej celoživotnú službu, počas ktorej podľa neho nikdy nespravila prešľap. „Je veľmi populárna a rešpektovaná a toto je príležitosť pre ľudí, aby jej povedali vďaka,“ uviedol britský premiér.

Posledné prieskumy verejnej mienky ukazujú, že až 80 percent Britov si želá zotrvanie monarchie.

Jednotka sa v pondelok zapojí do osláv Alžbety II.

Diamantové výročie panovania anglickej kráľovnej Alžbety II. oslávi špeciálny koncert, ktorý odvysiela v pondelok aj Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS). Koncert hudobníkov z Británie a celého Commonwealthu pre kráľovnú v Buckinghamskom paláci v Londýne odvysiela Jednotka Slovenskej televízie (STV) v priamom prenose v pondelok 4. júna o 20:20.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca RTVS Richard Šümeghy, koncert predstaví hviezdy z každého desaťročia vlády Alžbety II.

BBC a spoluorganizátor Gary Barlow zo skupiny Take That pripravili program zložený naozaj z veľkých mien anglickej hudobnej scény ako napríklad: Paul McCartney, Cliff Richard, Stevie Wonder, Kylie Minogue, Robbie Williams, Elton John, Tom Jones, Annie Lennox, Shirley Bassey, Jessie J a kapela Madness, avizoval Šümeghy.

Na koncerte v areáli Buckinghamského paláca sa zúčastní vyše 20-tisíc ľudí. Osobne prídu aj kráľovná Alžbeta II. a princ Filip, rovnako ako ďalší členovia kráľovskej rodiny. Zaujímavé bude aj pódium koncertu, ktoré architekt Mark Fisher navrhol pred palácom okolo pamätníka kráľovnej Viktórie tak, aby sa z pódia šírili zlaté lúče a vejáre okolo pamätníka, zatiaľ čo projekcie budú svietiť na palác a jeho okolie. Organizátormi podujatia sú Buckinghamský palác, BBC a hudobník Gary Barlow. Koncert bude vysielať naživo aj BBC One, BBC One HD a BBC Radio 2. Britská BBC rozdala desaťtisíc vstupeniek pre záujemcov z celého Spojeného kráľovstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta II.Annie LennoxDavid CameronElton JohnGary BarlowJessie Jkráľovná Alžbeta II.Kylie MinoguePaul McCartneyRobbie WilliamsStevie WonderTom Jones