Briti vytvoria v Calais bezpečnú zónu, má zastaviť migrantov

Calais
Migračná kríza v Calais spôsobuje v posledných týždňoch časté narušenia dopravy na podmorskej trase. Foto: Ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 14. júla (WEBNOVINY) – Británia v utorok ohlásila plány na vytvorenie bezpečnostnej zóny vo francúzskom prístave Calais. Mala by chrániť kamióny smerujúce na druhú stranu Lamanšského prielivu pred náporom migrantov, ktorí sa pokúšajú ilegálne dostať na Britské ostrovy.

Calais je už dlhodobo zhromaždiskom tisícov migrantov – mnohí prichádzajú z oblastí vojen a ozbrojených konfliktov na Blízkom východe a zo severnej a východnej Afriky. V Calais žijú v provizórnych svojpomocných táboroch v hrozných podmienkach a čakajú na príležitosť prepraviť sa cez Lamanšský prieliv.

Napriek snahám miestnej polície sa davy migrantov opakovane pokúšajú dostať do kamiónov a vlakov, ktoré by ich prepravili do Británie, čo okrem iného výrazne komplikuje prepravu cez Lamanšský prieliv.

Podľa britskej ministerky vnútra Theresy Mayovej by v novej bezpečnej zóne mohlo čakať až 230 nákladných vozidiel, čo predstavuje približne štvorkilometrovú kolónu. Tým by sa zabránilo snahám migrantov o prenikanie do kamiónov. Na vzniku zóny, ktorá by mala začať fungovať do decembra tohto roka, spolupracujú britské a francúzske úrady. Hliadkovať v nej budú francúzski policajti.

Doteraz existovala v Calais čakacia zóna pre 90 kamiónov. Obe krajiny ju chcú rozšíriť a posilniť existujúce oplotenia. Britská polícia zvýšila dnes svoj odhad počtu migrantov čakajúcich v Calais z 3000 na 5000. Za posledné tri týždne britské pohraničné úrady prekazili viac ako 8000 pokusov ilegálnych migrantov o vstup na územie krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom