Briti zachraňujú v Stredozemnom mori stovky migrantov

Pri pobreží Líbye cez víkend zachránili tisícky migrantov
Talianska námorná hliadka koordinovala jednu z najväčších záchranných operácií v roku 2015. Len za dva dni na mori zachránili takmer šesťtisíc migrantov. Foto: SITA/ AP

LONDÝN 7. júna (WEBNOVINY) – Británia spustila operáciu na záchranu minimálne 500 migrantov v Stredozemnom mori. Informovalo o tom v nedeľu britské ministerstvo obrany, ktoré uviedlo, že s pomocou helikoptéry identifikovalo štyri utečenecké plavidlá nachádzajúce sa v núdzi na mori.

Dodalo, že na záchranu migrantov bola vyslaná britská vojenská loď HMS Bulwark. Ešte v sobotu zachránili medzinárodné sily v oblasti dohromady vyše dvetisíc migrantov, ktorí sa k talianskym brehom pokúsili doplávať na piatich drevených rybárskych lodiach.

Talianska pobrežná stráž zároveň hlásila správy o ďalších prinajmenšom siedmich podobných plavidlách, ktoré sú stále na mori a operácie na ich záchranu pokračujú. Do sobotných záchranných akcií sa spoločne zapojili talianske, írske aj nemecké lode.

Počas prvých piatich mesiacov tohto roka sa už k brehom Talianska pokúsilo doplávať asi 46 500 migrantov, čo je podľa údajov Agentúry OSN pre utečencov (UNHCR) približne 12-percentný nárast oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Prílev migrantov v Stredomorí sa v nadchádzajúcich mesiacoch pravdepodobne ešte zvýši z dôvodu pekného letného počasia a pokojnejších vôd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom