Orbán pritvrdil svoj postoj, nechce multikulturalizmus

Orbán pritvrdil svoj postoj, nechce multikulturalizmus
Maďarský premiér Viktor Orbán prechováva voči imigrantom negatívny postoj. Európski politickí lídri označujú jeho tvrdenia za xenofóbne. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 4. júna (WEBNOVINY) – Éra multikulturalizmu je na konci a Maďarsko by malo byť za každú cenu ušetrené jej následkov, vyhlásil maďarský premiér Viktor Orbán. V stredajšom rozhovore pre maďarský denník Napi Gazdaság premiér ešte pritvrdil svoj už doteraz nekompromisný postoj voči imigrantom, pričom vyjadril nesúhlas aj s hromadným miešaním vierovyznaní.

„Multikulturalizmus znamená spolužitie kresťanstva s islamom či ázijskými náboženstvami. Urobíme všetko pre to, aby sme Maďarsko pred týmto uchránili,“ vyhlásil Orbán. „Vítame nekresťanských investorov, umelcov či vedcov, nechceme sa však s nimi premiešať v masovom meradle,“ dodal.

Európski politickí lídri sa v súčasnosti sporia s Orbánom pre jeho tvrdenia v súvislosti s migráciou, ktoré označujú za xenofóbne. Maďarský premiér na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu ešte v polovici mája označil plán EÚ na riešenie migračnej krízy za „hraničiaci so šialenstvom“.

Opozičné ultranacionalistické Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik), ktoré taktiež vyznáva anti-imigračnú politiku a v predvolebných prieskumoch získava voličov na úkor vládneho Fideszu, však podľa premiéra predstavuje pre krajinu veľké nebezpečenstvo. „Pretože ponúka neustále pokušenie, intelektuálnu kapituláciu uchyľujúcu sa k najjednoduchším riešeniam, „ uviedol Orbán, pričom dodal, že jeho vláda bude voči voličom uplatňovať zmierlivejší tón.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor Orbán