Britský premiér Cameron prvýkrát navštívi Bratislavu

David Cameron
Britský premiér David Cameron sa nevyhne otázkam o možnom odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. júna (WEBNOVINY) – Na 10. ročník bezpečnostnej konferencie GLOBSEC 2015 príde aj britský konzervatívny premiér David Cameron. Médiá o tom informoval zakladateľ konferencie Róbert Vass. „Cameron príde do Bratislavy prvýkrát. Je to vôbec prvá veľká konferencia po jeho znovuzvolení pred mesiacom,“ uviedol.

Vass predpokladá, že Cameron sa nevyhne otázkam o možnom odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Ako dodal, Cameron prednesie v piatok 19. júna prejav. GLOBSEC sa uskutoční v Bratislave 19. až 21. júna.

Slovensko bude reprezentovať aj minister Lajčák

Na konferenciu okrem Camerona prídu aj všetci premiéri krajín Visegrádskej štvorky (V4). Z Poľska pricestuje aj prezident Bronislaw Komorowski a minister obrany Tomasz Siemoniak. Účasť potvrdil bývalý švédsky premiér Carl Bildt. GLOBSEC privíta aj prezidentov Chorvátska, Gruzínska, Estónska či Macedónska. Na konferencii sa zúčastní aj americký senátor a republikánsky vyzývateľ amerického prezidenta Baracka Obamu vo voľbách v roku 2008 John McCain.

Bývalý americký minister pre vnútornú bezpečnosť Michael Cheroff príde na konferenciu po druhý raz. Slovensko okrem najvyšších ústavných činiteľov bude reprezentovať minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, bývalý premiér Mikuláš Dzurinda či bývalý minister financií Ivan Mikloš.

Hostiť budú najväčší počet prezidentov, premiérov i ministrov

Ako už organizátori avizovali, na GLOBSEC budú dominovať témy ako rusko-ukrajinský konflikt, kybernetická bezpečnosť a situácia na Balkáne či v krajinách V4. Politici a analytici sa budú zaoberať aj hrozbou tzv. Islamského štátu a budú diskutovať aj o možnom odchode Grécka z eurozóny.

Bezpečnostná konferencia GLOBSEC bude tento rok hostiť zatiaľ najväčší počet prezidentov, premiérov a ministrov zahraničných vecí vo svojej histórii. Na konferencii sa zúčastní viac ako 800 hostí a približne 160 novinárov zo 65 krajín sveta.

GLOBSEC obmedzí v Bratislave dopravu

Pre konanie medzinárodného bezpečnostného fóra GLOBSEC nebudú v piatok 19. júna od 15:00 do 21:30 premávať električky na Mostovej ulici v Bratislave. Električky č. 2 budú v tom čase premávať okružnou trasou od ŽST Nové Mesto po zastávku Poštová – Martinus po stálej trase, od Obchodnej pôjdu cez Námestie SNP, Kamenné námestie, Špitálsku, Americké námestie a od zastávky Blumentál k ŽST Nové Mesto po stálej trase.

Električky linky číslo 4 budú jazdiť obojsmerne medzi zastávkami Mariánska/Kamenné námestie a Parku kultúry na Nábreží arm. gen. L. Svobodu cez Námestie SNP a tunel. Električky č. 6 budú premávať obojsmerne medzi zastávkami Poštová – Martinus a Park kultúry cez Kapucínsku a tunel.

Počas dopravných obmedzení nebudú obsluhované v oboch smeroch zastávky Chatam Sófer, Most SNP, Námestie Ľ. Štúra v smere von z mesta, Jesenského a cez Námestie SNP nebude premávať linka č. 6. Autobusy linky č. 28 budú počas dopravných obmedzení zastavovať na zastávke Námestie Ľ. Štúra ako linka č. 95. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Dopravného podniku Bratislava Adriana Volfová.

GLOBSEC v daných dňoch okrem električiek tiež obmedzí automobilovú dopravu v okolí hotela na Nábreží arm. generála L. Svobodu v Bratislave, kde sa bude konferencia konať. V piatok od 15:00 bude zúžená premávka na Nábreží arm. gen. L. Svobodu do jedného pruhu. Obmedzenia budú aj v okolí Reduty v Starom Meste. Od 17:30 do 18:30 bude úplne uzavretá Mostová ulica až po Jesenského.

Úsek budú môcť vodiči obísť cez priľahlé ulice, dopravu bude usmerňovať polícia alebo bude riadená dopravným značením. Ako agentúru SITA informoval bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff, cez víkend dopravu na Nábreží arm. gen. L. Svobodu, Mostovej a Jesenského ulici, Rázusovom a Vajanského nábreží i v historickom centre mesta priebežne obmedzia presuny delegácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bronislaw KomorowskiCarl BildtDavid CameronIvan MiklošJohn McCainMikuláš DzurindaMiroslav Lajčák