Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domáce násilie, dieťa
Foto: shutterstock.com
24. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Brutalita páchaná na deťoch narastá, tvrdí prokuratúra

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Kriminalita páchaná na deťoch štatisticky narastá. Tvrdí to Správa o činnosti prokuratúry Slovenskej republiky za rok 2013, ktorú v piatok v závere ôsmeho dňa 39. schôdze Národnej rady SR predstavil v parlamente generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Jedným z najčastejších trestných činov je v tejto oblasti prečin zanedbania povinnej výživy. V roku 2013 ukončili trestné stíhanie voči 6 851 osobám, z toho 4 604 obvinili. „Príčinou tohto enormného výskytu je vysoká rozvodovosť ako aj časté rodenie detí do neúplnej rodiny, respektíve neskôr zanikajúceho pomeru druh – družka,“ konštatuje správa prokuratúry.

Za sexuálne zneužívanie stíhali vyše tristo osôb

Podľa dokumentu prokuratúry každoročne narastá aj počet prečinov ohrozovania mravnej výchovy mládeže. „Jeho páchateľmi sú najčastejšie rodičia maloletých detí. V roku 2013 bolo stíhaných až 2 355 osôb, z tohto bolo 1 712 obžalovaných,“ uvádza materiál s dôvetkom, že za tri roky ide takmer o dvojnásobný nárast tejto trestnej činnosti.

Za zločiny sexuálneho zneužívania stíhali vlani 356 osôb. Za detskú pornografiu bolo stíhaných 51 ľudí, osem ľudí stíhali za opustenie a odloženie dieťaťa.

Brutalita voči deťom narastá

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár pri nástupe do funkcie v lete minulého roka vyhlásil, že jednou z jeho priorít v čele prokuratúry bude boj v oblasti ochrany maloletých a žien pred násilím a zneužívaním. V minulom roku stíhali pre zločin týrania blízkej osoby a zverenej osoby 199 osôb, z toho 102 bolo napokon obžalovaných.

V roku 2012 stíhali 223 ľudí, z toho 126 obžalovali. „Evidovaná kriminalita týrania v rodinách má síce mierne klesajúcu tendenciu, ale jej brutalita voči deťom má neustále rastúci trend, nie je výnimkou ani spôsobenie smrti dieťaťu,“ konštatuje správa s tým, že často musia dieťa vyňať z rodiny a umiestniť do náhradnej starostlivosti.

„V rámci boja proti tomuto druhu kriminality prokuratúra vydala metodické usmernenia, ktoré upravujú postup pri objasňovaní a dokazovaní domáceho násilia,“ spomína dokument.

Odporúčané články

Dievčatko zrejme týrali, leží v nemocnici vo vážnom stave Súd rozhodol o treste pre otčima a matku utýranej Lucky (†5)

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...