Bystrica zdolala Poprad a vynútila si siedmy zápas v Poprade

Košičania finálového súpera stále nepoznajú
Ani šiesty zápas semifinálovej série hokejovej Slovnaft extraligy nerozhodol o súperovi Košíc vo finále. HC Banská Bystrica na domácom ľade v riadnom hracom čase remízovala s HK Poprad 1:1. Bystričania však lepšie zvládli samostatné nájazdy a celkovo zvíťazili 2:1. Stav série tak vyrovnali na 3:3. Rozhodujúci siedmy semifinálový duel sa odohrá v sobotu na popradskom ľade. Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 24. marca (WEBNOVINY) – Hokejisti HC Košice meno svojho finálového súpera stále nepoznajú. O druhom účastníkovi súbojov o titul, ktoré sa začínajú v košickej Steel Arene v stredu 30. marca, sa rozhodne až v siedmom zápase v sobotu 26. marca v Poprade, keďže Banská Bystrica štvrtkovým víťazstvom 2:1 po samostatných nájazdoch vyrovnala semifinálovú sériu na 3:3.

Pod Urpínom sa hral v šiestom súboji hokej typický pre play-off. Ani jedno z mužstiev nechcelo urobiť chybu, pozorne bránilo a diváci videli do poslednej sekundy drámu. O víťazstve domácich napokon rozhodol v samostatných nájazdoch Ján Sýkora, ktorý ukázal pevné nervy a skvelým blafákom prekonal v prvej sérii Marcela Melicherčíka v popradskej bránke. Ďalší exekútori už neboli úspešní a Banskobystričania sa tešili z tretieho víťazstva. „Sýkora to má v rukách, dostal dôveru a nesklamal,“ zložil poklonu svojmu útočníkovi tréner HC 05 Milan Staš.

Iba 20-ročný Sýkora zachraňoval Banskobystričanov pri mečbale súpera už vo štvrťfinále, keď troma premenenými nájazdami v šiestom súboji vo Zvolene poslal sériu do rozhodujúceho siedmeho zápasu. Rovnako sa zachoval aj teraz, aj keď na Melicherčíka išiel iba raz. „Dnes o víťazstve domácich rozhodli maličkosti. Dokázali sme pomerne rýchlo odpovedať na ich prvý gól, v predĺžení sme chceli vyhrať. Banskobystričania však mali Sýkoru a dnes im to vyšlo. Verím, že v siedmom zápase oslávime víťazstvo my,“ povedal tréner Popradu Ján Jaško v prvej reakcii pre STV.

Šiesty zápas bol od úvodu veľkou šachovou partiou. Domáci boli dlho aktívnejší, najmä v prvej tretine si však väčšie šance vypracovali hostia. Na gól sa čakalo do 46. min, keď otvoril skóre Erik Weissmann. Popradčania rýchlo odpovedali a o necelé dve minúty Samuel Mlynarovič vyrovnal. V Banskej Bystrici to bol aj súboj brankárov, ktorí do play-off vstupovali v pozícii dvojky. Ivan Fedor na strane baranov i Marcel Melicherčík z tímu kamzíkov držali svoje tímy a svoje miesta si zastali. „Dnes sa hralo z oboch strán opatrne. Ide o veľa, nikto nechcel otvoriť hru. Všetci dobre bránili. Získali sme po prvom góle výhodu, ktorú súper rýchlo vyrovnal. V penaltách sme mali šťastnú ruku na strelcov,“ poznamenal Milan Staš.

V siedmom zápase je všetko otvorené, očakáva sa vyvrcholenie celej série. Banskobystričania už jeden zápas číslo sedem v tejto sezóne zvládli, vo svojej premiére v tomto dueli zdolali Zvolen. Podtatranci majú s týmto duelom v doterajšej klubovej histórii len jednu priamu skúsenosť, v sezóne 2005/06 v ňom neuspeli v rozhodujúcom finále so Žilinou.

Hokej – Slovnaft extraliga 2010/2011 – semifinále play-off – šiesty zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

HC 05 Banská Bystrica – HK Poprad 2:1 po sam. nájazdoch (0:0, 0:0, 1:1 – 0:0, 1:0) – stav série 3:3

Góly: 46. Weissmann, rozhodujúci sam. nájazd premenil J. Sýkora – 48. Mlynarovič (Suchý, J. Kopecký)

Vylúčení: 7:5 na 2 min, navyše: 58. Škovira (Poprad) na 10 min za filmovanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Jonák – Gajan, Valach, 3427 divákov

B. Bystrica: Fedor – Cebák, Cuník, Kolba, Biro, Kubka, Bambúch – Lažo, M. Hudec, J. Sýkora – Hvila, Šechný, Paľov – Tománek, Hlinka, Weissmann – Rumpel, Češík, Kútny

Poprad: Melicherčík – J. Brejčák, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kramár, od 23. min Paločko – Škovira, Lundberg, Kuľha – A. Kroták, Klouda, Rapáč – J. Kopecký, Svitana, Wanvig – Mlynarovič, Kmiť, Vandas

Pod Urpínom odohrali obe mužstvá opatrnú prvú tretinu s minimom šancí. Do najväčšej sa dostal po Cuníkovej chybe na útočnej modrej Vandas, ktorý sa v tretej minúte rútil na brankára Fedora, ale svoje sólo nezavŕšil gólom. V 6. min sa preštrikoval pred popradskú bránku šikovne Tománek, ale fauloval ho Jasečko a tak nemohol zakončiť.

Presilovku domáci hokejisti nevyužili a podobne pochodili neskôr aj Popradčania. Hráči sa pozorne strážili a „baranom“ naviac nevyšla ani druhá početná výhoda v závere tretiny, keď si nevypracovali žiadnu vyloženú gólovú príležitosť. Na začiatku druhej časti, konkrétne v 23. min, fauloval dva krát po sebe Bambúch a hosťom sa naskytla štvorminútová presilovka, v ktorej mali hneď dve veľké možnosti. Wanvig bol sám pred Fedorom, ale nerozumel si s pukom a ani Svitana nevyužil nerovnováhu Fedora, ktorý stihol napokon zakročiť. V oslabení pohrozili napokon domáci, po peknej akcii Laža s Hlinkom sa Melicherčík zapotil pri strele posledne menovaného skúseného útočníka „baranov“.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „V prvej tretine to bol opatrný hokej, hralo sa o všetko. Nepúšťali sme sa do otvorenej hry. Bolo vidno, že už dochádzajú sily obom mužstvám. Nehral sa celoplošný pressing, ale opatrne. Dali sme vedúci gól, ale súperova odpoveď prišla veľmi rýchlo. Uhrali sme to napokon do rozstrelu a mali sme šťastnú ruku na strelcov. Musím pochváliť aj brankára Fedora, ktorý podal heroický výkon, lebo chytil tri penalty a to rozhodlo.“

Ján Jaško (tréner Popradu): „Myslím si, že to bolo hektické stretnutie. Na obidvoch mužstvách bolo očividné, že majú toho dosť. Pohyb nebol taký ako v predchádzajúcich zápasoch. Čakalo sa viac takticky v strednom pásme na chyby súpera. Aj keď nejaké náznaky šancí tam boli. Domnievam sa, že rozhodujúca chvíľa mohla prísť v druhej tretine, keď sme hrali presilovku 5 na 4 až štyri minúty, ale nevedeli sme si vytvoriť tlak. V tretej tretine domáci zlepšili pohyb a výsledkom toho bol vedúci gól, na ktorý sme však stihli odpovedať. V predĺžení sme urobili chybu, ktorú domáci nevyužili, keď bol Banskobystričan sám pred bránkou. V nájazdoch je to už o šťastí. Dnes ho mali viac domáci, a preto vyhrali.“

Domáci si vytvorili tlak, hlavne aktívny Bambúch chcel viac krát odčiniť svoje vylúčenie. Do dobrej príležitosti sa dostal až v 37. min Weissmann, keď bez prípravy strieľal tvrdo z medzikružia a o minútu neskôr mohlo skončiť gólom prečíslenie Tománka so Sýkorom, no najlepší extraligový strelec po základnej časti mohol radšej prihrávať než zakončovať. Pravidlo nedáš – dostaneš mohol naplniť v 39. min Rapáč, ktorý sa po vyhratom buly Popradu ocitol sám pred Fedorom, ale neprekonal ho.

Vytúžených gólov sa dočkali diváci až v tretej tretine. V 46. min urobil radosť domácim fanúšikom Weissmann, ktorý získal puk na obrannej modrej, prekorčuľoval s ním po pravej strane až do útočného pásma a tvrdou strelou z hornej časti kruhu prekonal Melicherčíka – 1:0. Domáci sa však dlho netešili, pretože v 48. min bol brankár Fedor bez hokejky, Sýkora si navliekal stratenú rukavicu, čo využil Suchý, ktorý od modrej poslal puk po ľade a Mlynarovič ho presne tečoval – 1:1.

Banskobystričania mohli už o pár sekúnd odpovedať po akcii Tománka a zakončení Weissmanna, ktorý posielal puk do odkrytej bránky, ale v poslednej chvíli sa tam objavila hosťujúca hokejka. V 57. min mohli rozhodujúci úder zasadiť Hvila s Lažom, ale Jasečko zaľahol puk v bránkovisku a nasledovalo trestné strieľanie, ktoré však Lažo „zbabral“. Domáci fanúšikovia často v tomto zápase zahádzali ľad, čo nahrávalo hosťom, ktorí odohrali celý duel iba s piatimi obrancami a mohli tak šetriť sily. Odolávali dobre aj veľkému náporu „baranov“ v závere tretieho dejstva. V 58. min opäť vypracoval Weissmanovi šancu Tománek, no opäť si puk nenašiel cestu do odkrytej časti bránky. Aktívny Weissman potom minútu pred klaksonóm z medzikružia strieľal tesne vedľa.

V predĺžení mali väčšiu aktivitu na hokejkách domáci, najväčšiu šancu spálil v 62. min Paľov, ktorý zoči – voči hosťujúcemu gólmanovi neuspel. Rozhodovalo sa až v samostatných nájazdoch, v ktorých hviezdil bystrický brankár Fedor, keď neumožnil skórovať Svitanovi, Kuľhovi aj Rapáčovi. Rozhodujúci nájazd hneď v prvej sérií premenil mladý Ján Sýkora a postaral sa o siedmy semifinálový zápas v Poprade.