Bývalého bosnianskeho generála prepustili na kauciu

Schwechat
Rakúske letisko Schwechat Foto: SITA/AP

SARAJEVO 8. marca (WEBNOVINY) – Bývalého generála bosnianskej armády Jovana Divjaka, ktorého zadržali minulý týždeň vo Viedni pre podozrenie z vojnových zločinov, prepustili v utorok na kauciu. Informovali o tom súdne zdroje. Divjak však Rakúsko nesmie opustiť. Podmienkou bolo, aby odovzdal svoj pas a naďalej spolupracoval s úradmi. Kauciu 500 tisíc eur zaplatil neznámy zdroj.

Sedemdesiattriročného Divjaka, ktorý je symbolom obliehania Sarajeva, zadržali vo štvrtok večer na viedenskom letisku na základe medzinárodného zatykača vydaného z iniciatívy Srbska.

Bývalý veliteľ juhoslovanskej armády sa začiatkom 90. rokov pridal k bosnianskym silám a viedol obranu Sarajeva obliehaného Srbmi. V roku 1992 velil útoku na konvoj juhoslovanskej armády, pri ktorom zahynulo 18 vojakov. Počas občianskej vojny medzi Chorvátmi, moslimami a Srbmi zomrelo v deväťdesiatych rokoch minulého storočia okolo 100 000 ľudí a vyše 2,2 milióna ďalších utieklo zo svojich domov. Krajina sa potom rozdelila na dve poloautonómne časti moslimsko-chorvátsku Federáciu Bosny a Hercegoviny a srbskú Republiku Srbskú.

Na Divjakovo prepustenie medzitým vyzvalo viacero organizácií v Bosne i vo Francúzsku, kde bývalý generál v roku 2001 získal rad Čestnej légie. Ulicami Sarajeva v sobotu pochodovalo okolo 5000 ľudí, ktorí žiadali jeho prepustenie.

https://www.youtube.com/watch?v=tFwfoSfFDHw

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom