Bývalí predstavitelia komunizmu prídu o nezaslúžené benefity, zákon má slúžiť aj ako varovanie do budúcnosti

ŠtB
Bývalým predstaviteľom komunizmu budú odobraté nezaslúžené benefity. Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
  • aktualizované 23. júna, 15:05

Bývalým predstaviteľom komunistickej moci a jej aparátu v bezpečnostných zložkách budú odobraté nezaslúžené benefity. Parlament v stredu 79 hlasmi schválil vydanie zákona o odobratí nezaslúžených benefitov predstaviteľom komunistického režimu.

V Slovenskej republike totiž podľa navrhovateľov, na rozdiel od iných postkomunistických štátov, nebolo vysporiadané s pretrvávajúcou spoločenskou nespravodlivosťou.

Varovanie do budúcnosti

Opatrenie sa dotkne osôb, ktoré sa podieľali na riadení a výkone politicky motivovanej represie v období komunizmu, respektíve pracovali v inštitúciách a organizáciách, ktorých hlavným poslaním bolo „udržať totalitný komunistický režim pri moci za každú cenu“.

Zákon má zároveň podľa predkladateľov slúžiť aj ako varovanie do budúcnosti, že porušenia základných ľudských práv a slobôd zo strany akéhokoľvek režimu nebudú tolerované a osoby, ktoré taký režim podporujú, nebudú za svoju službu v prospech neho žiadnym spôsobom privilegované.

„Účelom tohto zákona nie je žiaden akt pomsty voči dotknutým osobám, ale je ním nastolenie základnej spoločenskej spravodlivosti. Dôchodkové zabezpečenie bývalých vrcholových predstaviteľov komunistickej moci a ich aparátu v bezpečnostných zložkách je totiž aj v súčasnosti vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktorých komunistická moc a jej bezpečnostné zložky prenasledovali a obmedzovali na ich právach a slobodách, je typicky podpriemerné, až veľmi nízke,“ zdôvodnili navrhovatelia.

Krivdy histórie musíme naprávať

„Krivdy histórie si musíme nielen pripomínať, ale ich aj naprávať, k čomu sme sa zaviazali aj v našom programovom vyhlásení vlády,“ reagoval na schválenie novely zákona na stredajšej tlačovej konferencii predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO).

V tejto súvislosti preto považuje za dôležité zvyšovať povedomie o totalitných ideológiách slovenskej histórie, ctiť si pamiatku všetkých obetí fašistickej a komunistickej ideológie a trestať „tyranov“, ktorí sa na tom podieľali. Právna úprava nadobudne účinnosť od 5. augusta 2021.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard Heger
Firmy a inštitúcie Národná rada SR