Bývalú prvú dámu Pobrežia Slonoviny poslal súd za mreže

Simone Gbagbo
Bývalá prvá dáma Pobrežia Slonoviny Simone Gbagbo putuje za mreže. Foto: SITA/AP

ABIDJAN 10. marca (WEBNOVINY) – Súd na Pobreží Slonoviny uznal v utorok bývalú prvú dámu Simone Gbagbovú vinnou z role, ktorú zohrala v roku 2011 počas povolebnej krízy a poslal ju na 20 rokov za mreže. Gbagbovú, ktorú chce stíhať aj Medzinárodný trestný súd (ICC) za možné zločiny proti ľudskosti, súdili spolu s ďalšími 82 spojencami exprezidenta Laurenta Gbagba.

Video: Didier Drogba proti občianskej vojne na Pobreží Slonoviny verejne vystupoval

„Porota potvrdila všetky obvinenia voči nej vrátane narúšania mieru, formovania a organizovania ozbrojených gangov a podkopávania štátnej bezpečnosti,“ uviedol jej obhajca Rodrigue Dadje. Verdikt zahŕňa tiež zrušenie jej občianskych práv na obdobie desiatich rokov. Syna bývalého prezidenta Michela Gbagba súd rovnako uznal vinným a vo väzení strávi päť rokov.

Občiansku vojnu na Pobreží Slonoviny v roku 2011 vyvolalo odmietanie Gbagba uznať svoju volebnú porážku v prospech Alassaneho Ouattaru, ktorý je súčasnou hlavou štátu. Povolebné násilnosti si vtedy vyžiadali okolo 3 000 obetí.

Gbagba čaká proces pred ICC, kde čelí obvineniam zo zločinov proti ľudskosti za jeho rolu pri organizovaní násilností. Úrady však odmietli vydať súdu v Haagu aj Gbabgovú, pričom argumentovali, že jej vedia zabezpečiť férový proces doma.

https://www.youtube.com/watch?v=lf6kLSAM5sA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Didier DrogbaLaurent Gbagbo