Bývalý šéf MMF bude vypovedať, obžalovali ho z kupliarstva

Dominique Strauss Kahn
Bývalý šéf Medzinárodného menového fondu Dominique Strauss-Kahn. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 10. februára (WEBNOVINY) – Bývalý generálny riaditeľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn bude v utorok po prvýkrát vypovedať pred súdom v meste Lille, kde spolu s ďalšími 13 osobami čelí obvineniam z kupliarstva v rámci organizovanej skupiny, za čomu hrozí až desať rokov väzenia a vysoká pokuta.

Už vypovedala jedna bývalá prostitútka

Kauza dostala pomenovanie Carlton podľa luxusného hotela v Lille, kde sa okrem Paríža a Washingtonu sexuálne orgie v priebehu rokov 2008 až 2011 za účasti Straussa-Kahna konali.

Bývalý 65-ročný šéf MMF sa ohradzuje, že nemal tušenie o tom, že prítomné ženy sú prostitútky, čo prokuratúra odmieta a žiada trest. Jedna bývalá prostitútka v pondelok pred súdom vypovedala, že bola vybraná špeciálne pre neho. Proces sa za rozsiahlej medzinárodnej pozornosti médií začal 2. februára.

Strauss-Kahn musel odstúpiť

Niekdajšieho prominentného francúzskeho socialistického politika v máji 2011 zatkla americká polícia krátko po tom, ako opustil svoj newyorský hotel. Chyžná ho totiž obvinila zo sexuálneho útoku. Jej výpoveď i dôveryhodnosť bola neskôr spochybnená a proces zrušený, Strauss-Kahn však medzitým aj vo svetle ďalších škandálov odstúpil z čela MMF.

Následne chyžnú zažaloval a žiadal od nej milión dolárov ako odškodné za ujmu na cti. Až koncom roka 2012 sa mimosúdne dohodli, údajne jej vyplatil státisíce dolárov. Škandál však Straussa-Kahna, už v tom čase veľkého konkurenta vtedajšieho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, s najväčšou pravdepodobnosťou pripravil o zisk prezidentského kresla.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominique Strauss-Kahn
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond