Kúpte si na leto stoličky na balkón

Stoličky na balkón
zdroj: gettyimages.com

V prípade väčších balkónov si môžete ich vybavenie pokojne zvoliť v štýle „vonkajšej obývačky“. Výber nemusíte obmedziť iba na stoličky. Lavice, kreslá, vonkajšie ratanové sedačky alebo paletový nábytok sú tiež vhodnou alternatívou.

Balkón / loggia / krytý balkón

Ponuka materiálov je naozaj rozmanitá. Pri väčších balkónoch ich môžete nechať vyniknúť. Do väčšieho priestoru sa hodí napríklad ratanové sedenie či stoličky z exotických drevín a pod. Balkónové stoličky nájdete, či už v kamenných obchodoch alebo v eshopoch, v oddelení záhradný nábytok.

Máte teda k dispozícii naozaj široký výber dizajnových druhov a typov sedenia. Preto si okrem klasických stoličiek môžete dopriať aj vonkajšie kreslo, ktoré ešte znásobí váš komfort pri sedení. Siahnuť sa oplatí napríklad po závesných kreslách, o ktorých sa viac dočítate v článku „Závesné kreslá do interiéru aj von.“.

V prípade, že je váš balkón krytý a namiesto otvoreného priestoru máte okná, ponúka sa zaujímavá kombinácia závesného stolíka a barových stoličiek. Raňajky si tak môžete vychutnať na balkóne aj počas nie najteplejších dní. V prípade celokrytého balkóna si z neho pokojne vytvorte ďalšiu „interiérovú miestnosť“, pričom takéto sedenie znesie aj čalúnený nábytok.

Pozrite si záhradné a balkónové stoličky v týchto e-shopoch:

Minibalkón

Pri minibalkónoch ste obmedzení rozmermi, a preto čiastočne aj výberom stoličiek. Aj keď máte k dispozícii širokú ponuku rôzneho záhradného nábytku, nie všetok sa hodí do menších priestorov. V tomto prípade je vhodným materiálom najmä drevo, kov, prípadne plast.

Niektorí výrobcovia sa však zamerali aj na výrobu menších záhradných stoličiek z ďalších druhov materiálov, prípadne ich kombinácií. Nemusíte sa preto obávať, že nenájdete čo hľadáte. Aj keď býva balkón často krytý aspoň v jeho vrchnej časti, je nutné použiť kvalitné a odolné materiály voči poveternostným podmienkam. Predsa len sa jedná o exteriér.

Pohodlnosť získate aj na tzv. nižšom sedení, keď klasické stoličky nahradíte záhradnými taburetmi či sedacími vakmi. Nájdete ich v rôznych tvaroch a farebných prevedeniach. Kvôli nízkej hmotnosti sa s nimi ľahko manipuluje, a preto ich možno využiť aj v prípade neočakávaných hostí.

Ich vhodnou kombináciou bude skladací stolík. Ten môžete umiestniť kvôli ľahkej konštrukcii na akékoľvek miesto balkóna. V ponuke sú tiež stolíky, ktoré zavesíte na zábradlie, a tak máte dostatok voľnej plochy aj pod nimi, napríklad na pohodlné vyloženie nôh.

Pozrite si aj tieto stoličky na balkón:

Zariadenie

Relax si môžete počas letných dní dopriať aj doma, na balkóne. Aby ste sa cítili počas odpočinku naozaj príjemne, neobmedzujte jeho zariadenie iba na stoličky. Pohodové chvíle dotvoria napríklad lampáše, kvetináče s rastlinami či menšia užitková záhradka. Zeleň vdýchne balkónom úplne iný rozmer. Rôzne druhy kvetináčov umožňujú pestovať nielen okrasné kvety či letničky, ale tiež jahody, bylinky či paradajky.

Aj bytový textil je tu vítaný. Farebnými podsedákmi, vankúšmi so vzorom a kvetom, hoci aj v malej váze, určite nič nepokazíte. Naopak, aj keď tmavšie farby, odtiene dreva či biela sú pri zariaďovaní vítané, slnko si pýta aj veselšie tóny. Obľube sa tešia aj malé vonkajšie kusové koberce, ktoré si taktiež môžete doladiť podľa vkusu.

TIP: Šikovní kutili ušetria kúpou starších stoličiek z bazáru, ktorým dodajú ten správny štýl. Môžete sa inšpirovať aj rôznymi DIY projektami, ktoré poskytujú postup realizácie.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: