Cakirová prišla o olympijské zlato, Klocová sa posunula

Asli Cakirová Alptekinová
Foto: SITA/AP

LAUSANNE 17. augusta (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka Lucia Hrivnák Klocová (AK ZTS Martin) sa posunula už na šieste miesto v upravených konečných výsledkoch behu na 1500 m žien na olympijských hrách 2012 v Londýne.

Klocová bola pôvodne ôsma

Hrivnák Klocová skončila pôvodne vo finále tisícpäťstovky ôsma. Jej dodatkový posun vpred spôsobili dva uznané dopingové prípady pretekárok, ktoré pôvodne skončili pred ňou. Ide o víťaznú Turkyňu Asli Cakirovú-Alptekinovú a Bielorusku Nataliu Korejvovú, ktorá bola predtým siedma.

Odchovankyňa martinskej atletiky na margo svojho postupného „putovania“ v londýnskej olympijskej výsledkovej listine povedala: „Samozrejme, že takýto posun vo výsledkoch človeka poteší, ale nie je to také, ako by to malo byť. Je totiž rozdiel, či človek dobehne šiesty vo finále alebo sa až postupne po troch rokoch posunie na túto priečku. Ak by som v Londýne naozaj dobehla na šiestom stupienku, určite by som prežívala oveľa väčšiu eufóriu, omnoho väčšiu radosť. Mrzí ma, že pre doping športovci prichádzajú o radosť a eufóriu, pre ktorú sa vlastne robí aj šport. Mrzí ma, že som si to nemohla vychutnať naživo. Každý výsledok, čo dosiahnete v pretekoch, je zásluha veľkej driny a športovej prípravy, ktorú pred súťažou podstúpite.“

Zverenka Pavla Slouku sa vyjadrila aj k tomu, čo pre ňu tento posun znamená: „Začala som prvý veľký šampionát behom na 1500 metrov a postúpila som do finále, teraz mi však je fakt jedno, či som vo výsledkoch siedma alebo šiesta. Lebo to už nezažijem na vlastnej koži. V pamäti mi navždy zostane dramatický súboj s Ruskou o ôsme miesto, ten som v Londýne zvládla. Po troch rokoch sa postupne dostávam bližšie k pozíciám medailistiek. Keďže sa postupne posúvam stále vyššie a vyššie, dúfam, že na budúci rok na OH v Riu de Janeiro nebudem musieť nakoniec obhajovať nejaký cenný kov, pokiaľ v Brazílii pobežím 1500 metrov,“ skonštatovala s nadhľadom slovenská atlétka.

Cakirovej odobrali zlatú medailu

Cakirovej-Alptekinovej definitívne odobrali zlatú medailu až na základe aktuálneho rozhodnutia Športového arbitrážneho súdu, ktorý uznal odvolanie IAAF v súvislosti s jej dopingovým prípadom. Zlato z Londýna dodatočne získala iná Turkyňa Gamze Bulutová, na striebornú pozíciu sa posunula Maryam Jamalová z Bahrajnu a na bronzovú Ruska Tatiana Tomašovová.

Okrem toho bol potvrdený aj Cakirovej-Alptekinovej trest zákazu činnosti na 8 rokov a tiež odobratie ďalších dvoch jej cenných kovov z predchádzajúcich šampionátov. Ide o zlato z ME 2012 v Helsinkách ako aj bronz z halových majstrovstiev sveta 2012 v Istanbule. Zlato v Helsinkách tak dodatočne získala už spomenutá Bulutová a bronz v Istanbule najnovšie patrí Francúzke Hind Dehibovej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Hrivnák Klocová