Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ivan gasparovic
Foto: SITA/Michal Burza
7. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Čentéš mal dostať podľa Gašparoviča trest a nie odmenu

BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Jozef Čentéš po tom, ako ho prezident Ivan Gašparovič nevymenoval za generálneho prokurátora, sa dohodol s Jaromírom Čižnárom na podpore jeho kandidatúry na šéfa prokuratúry.

„Čižnár mi dal svoje slovo, že ak ústavný súd povie, že moje práva boli jeho postupom porušené, tak odstúpi. Ja som mu potom povedal, podporujem ťa a nebudem mať námietky, keď budeš kandidovať,“ povedal Čentéš v nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12, kde sa stretol s bývalým prezidentom Ivanom Gašparovičom.

Čentéš rešpektuje, že voľba Čižnára bola zákonná

Čižnár podľa Čentéšových slov rešpektoval ústavné sťažnosti, ktoré dal Čentéš pre nevymenovanie Gašparovičom. Senát ústavného súdu vo štvrtok rozhodol, že exprezident Gašparovič porušil nevymenovaním Čentéša za generálneho prokurátora v decembri 2012 jeho základné práva zaručené Ústavou —>>> Čentéš dostane odškodné, Gašparovič ho mal vymenovať

Ústavný súd svojím verdiktom podľa Čentéša povedal, že voľba Čižnára za generálneho prokurátora bola zákonná. „To znamená, je zákonne zvolený generálny prokurátor a ja tento právny stav rešpektujem,“ vyjadril sa Čentéš. Dodal, že nepozná slovenského prezidenta od 1. januára 1993, v prípade ktorého by ústavný súd skonštatoval, že porušil práva fyzickej osoby.

Gašparovič sa sťažoval, že mu boli porušené a odopreté práva

Dokumenty, na ktoré sa Čentéš pri ústavných sťažnostiach odvolával, nehovoria podľa exprezidenta Gašparoviča, že musí byť zvolený alebo menovaný. „A keďže nesplnil dôvody, ktoré sú dané na takúto funkciu, od prezidenta nemohol nikto nič čakať, len to, že nevyhovie,“ vravel Gašparovič.

Sťažoval sa tiež, že mu boli porušené a odopreté práva tým, že ho ústavný súd nepustil do konania o Čentéšových sťažnostiach. Podľa Čentéša senát ústavného súdu dôkladne preskúmal štyri dôvody, pre ktoré ho bývalý prezident nechcel vymenovať. Gašparovič, naopak, tvrdí, že súd sa okrem prípadu skartovania výpovede Igora Matoviča ostanému nevenoval. „Je mi ľúto, že došlo k spolitizovaniu a ústavný súd nerozhodol v zmysle ústavy a noriem, ale vyslovene politicky. A preto som dával návrh na zaujatosť,“ povedala bývalá hlava štátu.

Čentéš mal dostať podľa Gašparoviča trest, nie odmenu

Gašparovič v televíznej debate pripomenul, prečo Čentéša nevymenoval. „Rozhodnutia a konania doktora Čentéša vyvolali u mňa veľkú nedôveru,“ povedal. Čentéš sa vyjadril, že ústavný súd suploval úlohu bývalého prezidenta, lebo vypočul všetkých svedkov, pričom Gašparovič ho vtedy neprijal.

Ku skartácii Čentéš uviedol, že išlo o ľudský omyl, čo podľa neho takto vyhodnotili aj jeho nadriadení a tiež svedkovia pred ústavným súdom. „V banálnom výsluhu svedka (Matoviča, pozn. SITA) toľko chýb,“ poznamenal v diskusii Gašparovič. Čentéš reagoval slovami, že Gašparovič mal vo svojom zdôvodnení k nevymenovaniu viaceré chyby, napríklad zlý dátum Matovičovho výsluchu a iné.

Čentéš zopakoval, že priznaných 60-tisíc eur za porušenie jeho práv nevymenovaním venuje na dobročinné účely. Gašparovič ho kritizoval. „Pán Čentéš by mal vedieť, že aj nedbanlivosť je trestná. Hovorí, že sa dopustil ľudského omylu z nedbanlivosti, a on za to dostal odmenu od ústavného súdu. A teraz sa ide chváliť, že to ide dať ľuďom, ale mal dostať trest, nie odmenu,“ poznamenal Gašparovič.

Odporúčané články

Lipšic vyzval Gašparoviča, aby zaplatil ujmu Čentéšovi Čentéš dostane mastné odškodné, Gašparovič ho mal vymenovať

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...