Ceny potravín na Slovensku rástli najrýchlejšie v EÚ a to ešte reťazce neplatili Dankov odvod

obchod, potraviny
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

BRATISLAVA 13. decembra (WebNoviny.sk) – Od 1. januára 2019 budú obchodné reťazce platiť osobitný odvod a mnohí sa obávajú, že sa to premietne do cien potravín.

Slovensko lídrom EÚ v raste cien potravín

Či už tomu tak bude alebo nie sa zrejme dozvieme až začiatkom roka. Faktom však je, že ceny potravín na Slovensku rástli a to ešte žiadny odvod nebol zavedený.

Z údajov Eurostatu za prvý polrok tohto roka vyplýva, že na Slovensku nám draželi potraviny najrýchlejšie v Európskej únii.

Medziročne sme si za potraviny priplatili o 5,4 percenta viac. V prvej trojke boli aj Estónsko, kde zdraželi o štyri percentá a Maďarsko (3,9 %).

V Európe sú však aj krajiny kde ceny potravín klesli – bolo to v Grécku, na Cypre a Írsku. Celkovo v Európskej únii sa ceny potravín zvýšili o dve percentá a v eurozóne o 1,7 percenta.

Krajina  O koľko porástli ceny potravín? (v %)
Slovensko 5,4
Estónsko 4
Maďarsko 3,9
Rumunsko 3,9
Slovinsko 3,3
Poľsko 3,0
Veľká Británia 2,8
Nemecko 2,7
Litva 2,5
ČR 2,5
Švédsko 2,5
Belgicko 2,1
Európska únia (celkovo) 2,0
Luxembursko 2,0
Fínsko 2,0
Rakúsko 1,8
eurozóna (celkovo) 1,7
Španielsko 1,6
Francúzsko 1,6
Bulharsko 1,2
Malta 1,1
Taliansko 1,1
Chorvátsko 1,0
Holandsko 1,0
Lotyšsko 1,0
Dánsko 0,9
Portugalsko 0,8
Grécko -0,4
Cyprus -0,6
Írsko -2,0

Osobitný odvod pre obchodné reťazce

Osobitný odvod budú platiť obchodné reťazce, v ktorých aspoň 25 % z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v 15 % všetkých okresov. Výška odvodu je stanovená na úrovni 2,5 % z čistého obratu. Za tento zákon hlasovalo 78 poslancov NR SR zo 135 prítomných.

Výluka z odvodu platí pre malé a stredné podniky vo všeobecnosti, podnikové predajne, kde je výrobca aj predajcom potraviny a rovnako aj pre maloobchodné predajne, ktoré predávajú výlučne jednu sortimentnú skupinu potravín. Zo zákona je vypustená aj definícia obchodnej aliancie.

Odvod zohľadňuje tiež špecifiká prevádzok, ktorých sa týka zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov. Prevádzky v takýchto regiónoch rovnako nebudú zaťažené odvodom. Na základe novelizácie zákona o dani z príjmov sa osobitný odvod obchodných reťazcov bude považovať za daňový výdavok až po jeho zaplatení.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Eurostat