Ceny ropy a zlata v stredu klesli

Ropa
Foto: SITA/AP

NEW YORK 19. mája (WebNoviny.sk) – Ceny ropy v stredu klesli a vzdialili sa od tohtoročných maxím. Údaje Federálneho úradu pre energetiku (EIA) zverejnené v priebehu dňa ukázali, že zásoby benzínu a ropných destilátov minulý týždeň výrazne klesli. Ceny ropy následne posilnili a priblížili sa k hranici 50 USD za barel. Zápisnica z aprílového zasadnutia amerického Federálneho rezervného systému (Fed) však naznačila, že predstavitelia banky by budúci mesiac mohli rozhodnúť o zvýšení úrokových sadzieb v USA. V reakcii na zverejnenú zápisnicu posilnil americký dolár, čo negatívne ovplyvnilo obchodovanie s ropou.

Britská ropa Brent uzavrela nižšie o 35 centov na úrovni 48,93 USD za barel, pričom počas dňa stúpla na najvyššiu hodnotu od vlaňajšieho novembra, a to 49,85 USD za barel. Ľahká americká ropa oslabila o 12 centov na 48,19 USD za barel, avšak počas obchodovacieho dňa sa dotkla maxima z polovice októbra.

Ceny zlata v stredu oslabili, keď dolár vzrástol na trojtýždňové maximum. Obchodovanie s drahým kovom ovplyvnili očakávania zvýšenia úrokových sadzieb v USA, ktoré podporila zápisnica zo zasadnutia Fedu. Z tejto zápisnice vyplýva, že ak údaje z americkej ekonomiky poukážu na rýchlejšie tempo rastu hospodárstva v druhom štvrťroku, ako aj na stabilnejšiu infláciu a zamestnanosť, tak americká centrálna banka pravdepodobne v júni zvýši úrokové sadzby. Spotová cena zlata o 18:29 GMT klesla o 1,28 % na 1 263,2 USD za uncu. Júnové dodávky zlata oslabili o 0,2 % na 1 274,4 USD za uncu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom