Česko paralyzovala poľadovica, meškajú aj vlaky na Slovensko

Ceske drahy
Silná námraza ochromila vlakovú dopravu v Česku. Foto: Facebook.com/ceskedrahy01

BRATISLAVA 2. decembra (WEBNOVINY) – Mrznúci dážď ochromil v utorok dopravu v Českej republike. Železnice museli zrušiť stovky spojov vrátane medzinárodných.

Paralyzovaná je aj mestská a prímestská doprava vo väčších mestách vrátane Prahy, Olomouca a Brna. Veľké problémy majú pražské aj olomoucké električky, v Brne zase do ulíc ráno nevyšli trolejbusy, ktoré nahradili autobusy.

Rovnaké riešenie nejazdiacich električiek našiel aj pražský dopravný podnik. Ako informuje server iDnes.cz, problémy na železnici postihli od pondelka večera viac než 100-tisíc cestujúcich. Niektoré vlaky dokonca uviazli cez noc na trati aj s cestujúcimi, do rána sa ich však podarilo dopraviť do staníc, odkiaľ ľudí prepravujú na miesto ich určenia.

Vlaky
Foto: Facebook.com/ceskedrahy01

Problémy má najmä stredná Morava

„Pretrvávajú problémy najmä na strednej Morave. S elektrickými súpravami sa nemôžme dostať cez koridor medzi Prahou a Moravou. V rannej špičke sa nedá dostať do Prahy, prímestská vlaková doprava je tam paralyzovaná,“ povedal hovorca Českých dráh (ČD) Radek Joklík s tým, že cez Moravu premávajú len vybrané vlaky ťahané dieselovou lokomotívou.

Náhradnú autobusovú dopravu sa železničiarom nepodarilo zariadiť. Veľké problémy sú aj na vozovkách, pričom niektoré z nich museli pre poľadovicu a popadané stromy uzavrieť. Mrznúci dážď spôsobil ťažkosti aj v energetike. Bez prúdu zostali podľa elektrární tisíce domácností. Najhoršia je situácia na Chrudimsku, Přerovsku a Svitavsku.

Video: V prahe nejazdia pre poľadovicu električky

Vlaky z Česka nemusia ani prísť

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) upozorňuje cestujúcich, že pre kalamitu v Českej republike môžu mať vlaky veľké meškanie, prípadne vôbec nepôjdu. ZSSK už pred poludním dnes informovala, že k 11:00 nepremávali viaceré medzinárodné vlaky. Odrieknutý bol konkrétne – jeden EuroCity (EC) vlak a dva expresné vlaky (Ex).

Tri EC vlaky a jeden rýchlik meškali 60 až 150 minút, agentúru SITA informovala hovorkyňa Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Jana Morháčová. Spoločnosť upozorňuje cestujúcich, že cestovné lístky na zmeškané a odrieknuté vlaky môžu vrátiť v pokladniciach ZSSK, pričom im nenaúčtujú žiadny storno poplatok.

„České dráhy odporúčajú cestujúcim zvážiť cestu do Českej republiky, pretože počasie tam výrazne ovplyvňuje medzištátnu aj vnútroštátnu vlakovú dopravu. Podľa posledných informácií České dráhy očakávajú v najbližších hodinách zhoršenie poveternostnej situácie a preto nemôžu garantovať príchody a odchody vlakov podľa platného cestovného poriadku,“ informuje ZSSK na svojej webstránke http://www.slovakrail.sk.

Informácie o uvedených meškaniach sa môžu meniť v závislosti od situácie na tratiach. ZSSK odporúča pred cestou overiť si informácie o spojení v Kontaktnom centre ZSSK na čísle 18188 NONSTOP. Informácie o mimoriadnej situácii na Českých dráhach (ČD) sú zverejnené na ich webstránke: http://www.cd.cz, konkrétne obmedzenia možno nájsť na adrese: http://www.cd.cz/omezeniprovozu/.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie České dráhy