Chára získal medzi hráčmi NHL veľký rešpekt, slovami chvály nešetril ani tréner Bostonu Bruins

Zdeno Chara, Tuukka Rask
Slovenský obranca Zdeno Chára (vľavo) v drese tímu NHL Boston Bruins. Foto: archívne, SITA/AP

BOSTON 3. júna (WebNoviny.sk) – Keď zaznie meno Zdeno Chára, spozornie aj hráč zo štvrtého útoku výkonnostne najslabšieho tímu NHL. Slovenský obor na korčuliach si počas 21 sezón v najprestížnejšej hokejovej profilige utvoril také renomé, aké často nemajú ani najväčšie kanadské hviezdy najrýchlejšej kolektívnej hry.

S obdivom k nemu vzhliadajú nielen pre jeho vyše dvojmetrovú výšku a hokejové kvality. Američania neskrývane obdivujú aj jeho povahové črty a vyzdvihujú to, čomu zvyknú s rešpektom hovorievať – vodcovské schopnosti.

„Big Z možno už čosi stratil zo svojej rýchlosti na ľade, ale jeho dosah na mužstvo je stále obrovský aj za hokejovými mantinelmi. Víťazstvá v športe nie sú len dielom talentu, ale aj múdrych lídrov, ktorí stoja na čele tímov,“ napísal športový portál WEEI.

Je veľký a výborne sa pohybuje

Slovami chvály na 42-ročného borca zo Slovenska nešetria ani priami konkurenti v boji o Stanleyho pohár, hráči St. Louis Blues. „Hrať v tomto veku a tak veľa? Je neuveriteľné uvedomiť si, čo všetko dosiahol a aj naďalej robí. Myslím si, že ho rešpektujú všetci hokejisti v profilige,“ uviedol stredný útočník Brayden Schenn.

„Je to zábava sledovať ho, ako si počína na ľade. Je taký veľký a napriek tomu sa výborne pohybuje. Stále na to má, čo je úžasné,“ pridal názor obranca Colton Parayko.

„Keď ho máte pred sebou, musíte sa pokúsiť obhodiť si ho a spoliehať sa na to, že už nie je taký rýchly. Stále to však nie je také jednoduché, ako to vyzerá,“ skonštatoval Oskar Sundqvist zo štvrtého útoku Blues.

Rešpekt a poctivá príprava

Tridsaťpäťročný krídelník St. Louis Chris Thorburn sa dvakrát počas kariéry pobil s Chárom, raz to bolo na jeho popud, druhýkrát vyšiel signál od súpera.

„Chára ma chytil a poriadne tvrdo ma udrel. Mohol to po chvíľke urobiť ešte raz, aby zdôraznil svoju prevahu, ale neurobil to. Ukázal, ako dokáže rešpektovať súpera aj v tejto činnosti na ľade. Aj v bitkách sa správa podľa pravidiel, preto ho všetci rešpektujú,“ myslí si Thorburn.

Slovákova dlhovekosť na ľade je aj dielom poctivej prípravy na zápasy. Známy pedant sa snaží nič nepodceniť, vedie si podrobné záznamy z tréningov v posilňovni, a to aj v mimosezónnom období. Chára sleduje moderné hokejové trendy, ktoré sa presadzujú v NHL, a dokáže na ne reagovať. Rovnako má dobre naštudovaných hráčov súpera a ťaží z toho.

„A keď o niekom nemá dostatočný prehľad, konzultuje to s trénerom alebo jeho asistentom. Rovnako sa pravidelne radí s trénermi o videorozboroch, čo všetko sa dá vypozorovať z hry súperových hráčov,“ povedal o Chárovi spoluhráč z obrany Torey Krug.

Chára debutoval v play-off NHL už v roku 2002 a vo vyraďovacej časti odohral dovedna 4629 minút. Legendárny Švéd Nicklas Lidström, historicky druhý najvyťaženejší hráč v play-off v sledovanom období, sa dostal na 3721 minút.

Musel sa naučiť hrať proti mladším

Chára práve korčuľuje vo svojom štrnástom play-off NHL, za sebou má štyri sezóny, v ktorých odohral v súčte základnej časti a play-off vyše 90 zápasov. V sezóne 2010/2011, keď zdvihol nad hlavu ako kapitán „medveďov“ víťazný pohár Lorda Stanleyho, absolvoval dokonca 105 zápasov. V aktuálnom play-off má pred štvrtým finálovým duelom na konte „iba“ 81 zápasov, čo je dôsledok jeho zranenia počas sezóny.

„Kedysi pred rokmi bola Chárova hra založená na fyzickej prevahe v súbojoch jedného proti jednému. Teraz hrá viac v tempe, lepšie využíva hokejku a rôzne uhly v defenzíve. Stále sú zrejmé jeho fyzické prednosti v hre pred bránkou či pri strelách od modrej čiary v presilových hrách, musel sa však zároveň naučiť, ako hrať proti oveľa mladším a rýchlejším hráčom. A v tomto odvádza výbornú robotu,“ pochválil Cháru jeho tréner Bruce Cassidy.

Portál ESPN si všimol aj Chárov rozhľad a ľudské kvality mimo ľadovej plochy. Kapitán Bostonu hovorí plynule po anglicky, nemecky, rusky aj švédsky, samozrejme okrem slovenčiny a češtiny. A nebojí sa ani noviniek mimo ľadu. Po štyridsiatke si zriadil účet na instagrame, kde sa s fanúšikmi rád podelí o časť svojho hokejového života, ale aj súkromia.

„Nepridáva tam však iba selfie fotografie či videá z tréningov ako mnoho iných športovcov, ale aj premýšľavé statusy o priateľstve či dôležitosti rozširovať si vlastné obzory. Nechýbajú ani kultúrne lekcie o Slovensku,“ píše ESPN.

Hráčov nerozdeľuje na nováčikov a skúsených

O Chárovi je tiež známe, že v šatni nerád rozdeľuje hráčov na nováčikov a skúsených. Inými slovami bojuje proti umelému vytváraniu rozdielov medzi hokejistami na základe veku.

„S každým zaobchádza rovnako, to je tiež na ňom úžasné. Očakávali by ste, že vzhľadom na to, čo už v hokeji dokázal, bude trochu povýšenecký či arogantný. To však k nemu vôbec nepasuje. On zostal pokorný a vďačný za všetko, čo mu hokej priniesol. Vie, že si to vydobyl tvrdou prácou a veľmi si to váži,“ povedal o Chárovi spoluhráč Brad Marchand.

Jeden z útočných lídrov Bruins zdôraznil. že je to práve Chárova zásluha, že mladí hokejisti sa v šatni cítia veľmi dobre a potom to dokazujú aj výkonmi na ľade.

„Chára je neuveriteľný vodca. Mladí sa pod jeho gesciou neboja povedať, čo si myslia a budú vypočutí. Oni sú energia, z ktorej všetci čerpáme,“ uzavrel Marchand, s 20 bodmi ofenzívny líder Bruins aj celého play-off.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bruce CassidyZdeno Chára
Firmy a inštitúcie Boston Bruins