Chorvátska vláda rozhodla o prijatí stoviek utečencov

Utečenci
Prvých 50 migrantov presunú na Slovensko ešte v júli. Foto: SITA/AP

ZÁHREB 16. júla (WEBNOVINY) – Chorvátsko prijme približne 550 zo skupiny 60.000 utečencov, ktoré si štáty EÚ podelia na princípe dobrovoľnosti. Na svojom štvrtkovom zasadaní o tom rozhodla vláda najmladšej členskej krajiny EÚ, informovala agentúra APA.

Na územie Chorvátska príde 400 utečencov, ktorí sa momentálne nachádzajú v Taliansku a Grécku, ďalších 150 bude presídlených priamo z konfliktných oblastí.

Na júnovom summite sa štáty EÚ dohodli na rozdelení 40.000 utečencov z Talianska a Grécka do ostatných krajín EÚ, ako aj presídlení 20.000 utečencov uznaných Organizáciou Spojených národov z konfliktných regiónov.

Nemecko mieni prijať 9000 z utečencov z Grécka a Talianska, čo je o niečo viac ako predpokladala zamietnutá kvóta Európskej komisie (8763), ako aj ďalších 3100 z táborov pri sýrskych hraniciach. Francúzsko oznámilo, že prijme 6752 utečencov z Grécka a Talianska a 2375 osôb z táborov pri sýrskych hraniciach.

Slovensko je nateraz ochotné prijať na svojom území v nasledujúcich dvoch rokoch stovky migrantov, predovšetkým v rámci tzv. humanitárneho transferu, ktorý poskytuje už od roku 2008.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom