Čína chce stopnúť upaľovanie Tibeťanov, zatýkala

Tibet
Foto: SITA/AP

PEKING 8. februára (WEBNOVINY) – Čínska vláda v piatok oznámila zadržanie 70 ľudí počas zásahu v oblasti s tibetskou populáciou. Cieľom zásahu bolo zastavenia upaľovania sa Tibeťanov na protest proti čínskej nadvláde.

Podľa oficiálnej tlačovej agentúry Sin-chua v súvislosti s počtom zadržaných to bol doteraz najväčší policajný zásah. Dvanásť zadržaných na základe dosial neznámych obvinení formálne zatkli.

Zásah nadväzuje na nedávne odsúdenie dvoch Tibeťanov za podnecovanie k upaľovaniu sa. Jedného muža odsúdili na trest smrti a ďalší dostal desať rokov väzenia. Ich konanie malo viesť k smrti troch ľudí.

Od februára 2009 sa pokúsilo upáliť asi 100 Tibeťanov, väčšina z nich zomrela. Čína okupuje Tibet od začiatku 50. rokov a akékoľvek pokusy o povstanie tvrdo potláča.

Vláda v Pekingu, navyše, nedávno sprísnila obmedzenia týkajúce sa praktizovania ich tradičného náboženstva, proti čomu Tibeťania protestujú upaľovaním sa. Tibet s tromi miliónmi obyvateľov má v rámci Čínskej ľudovej republiky štatút autonómnej oblasti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom