Čína vydala pre cudzincov zákaz vstupu do Tibetu, dôvodom je zjazd Komunistickej strany

Čína, Tibet
Číňania počas osláv v tibetskom meste Lhasa. Foto: SITA/AP

PEKING 25. septembra (WebNoviny.sk) – Čína všetkým cudzincom dočasne zakáže vstup do Tibetu. Dôvodom je zjazd Komunistickej strany v Pekingu, ktorý sa začne 18. októbra a mal by trvať zhruba 10 dní.

Zamestnankyňa štátom riadenej medzinárodnej tibetskej cestovnej agentúry v meste Lhasa pre agentúru AP povedala, že špeciálne povolenie na vstup do regiónu až do 29. októbra nedostane žiadny cudzinec.

Ako ďalej uviedla, informovali ju, že vláda si rezervovala všetky izby v tibetských hoteloch, ktoré majú povolenie ubytovávať cudzincov.

Čína v čase konania významných politických udalostí pravidelne prijíma prísne bezpečnostné opatrenia a práve na Tibet už dlhodobo uvaľuje prísnejšie bezpečnostné a cestovné obmedzenia než na iné časti krajiny, pričom tiež od turistov požaduje špeciálne povolenie na návštevu.

Región býva pre turistov neprístupný aj na výročia udalostí ako boli napríklad protivládne demonštrácie, ktoré vypukli v roku 2008 v hlavnom meste Lhasa a odtiaľ sa rozšírili do ostatných regiónov.

Peking tvrdí, že Tibet je čínskym teritóriom už viac ako sedem storočí, mnoho Tibeťanov je však presvedčených, že po väčšinu tohto obdobia boli nezávislým národom. Tibeťania sa tiež sťažujú, že čínska vláda a prílev migrantov narúšajú budhistickú kultúru a tradičný spôsob života.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom