Čižnár opäť rokoval s nemeckým prokurátorom vo veci údajného únosu Vietnamca

Jaromír Čižnár
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Generálny prokurátor Jaromír Čižnár v piatok v kauze únosu vietnamského funkcionára opätovne rokoval s nemeckým generálnym prokurátorom Petrom Frankom.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry (GP) SR Andrea Predajňová, stretnutie sa uskutočnilo na pôde organizácie Eurojust v Haagu.

„Bližšie informácie poskytne Generálna prokuratúra SR v najbližších dňoch,“ uviedla s tým, že GP odmieta akékoľvek špekulácie o utajenosti a tajnosti piatkového stretnutia.

Všetko bolo vybavené na vysoko profesionálnej úrovni

Čižnár ešte v polovici augusta informoval o predošlom stretnutí s nemeckým generálnym prokurátorom, kde prebrali viacero okruhov týkajúcich sa kauzy únosu. Prvým bola kvalita a rozsah právnej pomoci. Podľa neho boli všetky nemecké dožiadania vybavené „na vysoko profesionálnej úrovni“ v celom rozsahu. „Nič nebolo odmietnuté,“ zdôraznil.

Ďalšou oblasťou, ktorú slovenská a nemecká strana prebrali, bola myšlienka spoločného vyšetrovacieho tímu. Podľa Čižnára o takýto tím Nemci teraz ani v blízkej budúcnosti nemajú záujem. Pokiaľ ide o výmenu operatívnych informácii, obe strany budú podľa Čižnára v prípade potreby túto problematiku konzultovať.

Prípad údajného únosu Vietnamca

Denník N vo štvrtok 2. augusta zverejnil výpovede policajtov, ktorí prehovorili pre toto médium o údajnom únose vietnamského občana Trinh Xuan Thanha slovenským vládnym špeciálom. Zhodujú sa so závermi nemeckej prokuratúry, ktorá prípad vyšetruje a ktorej podrobnú správu má denník k dispozícii vďaka spoločnému pátraniu s nemeckým denníkom Frankfurter Allgemeine Zeitung. Slovenské orgány začali vo veci konať po tom, ako bolo podané trestné oznámenie od novinárky, ktorá tak urobila 3. augusta.

Generálna prokuratúra následne avizovala, že bude žiadať informácie od Slovenskej informačnej služby a Vojenského spravodajstva, pretože tieto zložky mali takúto činnosť cudzích krajín na našom území monitorovať. Na prípade údajného únosu Vietnamca slovenským vládnym špeciálom začala pracovať Krajská prokuratúra v Bratislave v spolupráci s inšpekciou ministerstva vnútra, pričom ho dozorujú traja prokurátori. Nad celou vecou má dohľad Generálna prokuratúra SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaromír Čižnár
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMV Ministerstvo vnútra SR