Čo nedokázal komunizmus, dokončil socializmus, tvrdí KDH

Bocian
Foto: SITA/AP Sergey Grits

BRATISLAVA 3. januára (WEBNOVINY) – KDH protestuje proti vyhláseniu a zriadeniu Chránenej vtáčej oblasti (CHVO) Levočské vrchy, ktoré vyhláškou vzniklo od 1. januára tohto roka.

Vyhláška podľa predsedu KDH Jána Figeľa a poslankyne strany Moniky Gibalovej obmedzuje vlastnícke práva majiteľov pôdy, ktorí sa dlhodobo domáhajú ukončenia reštitúcií v bývalom Vojenskom obvode Javorina.

„Čo nedokázal komunizmus, dokončil socializmus. Vyhlášku považujeme za nespravodlivú a je možné, že je aj v rozpore s ústavou,“ uviedol Figeľ. Ministra životného prostredia Petra Žigu líder kresťanských demokratov vyzýva, aby prehodnotil vyhlášku a zrušil rozhodnutie o zriadení CHVO Levočské vrchy.

Návrh vyhlášky a príloh sú podľa Gibalovej navyše morálne staré a neaktuálne, keďže vychádzajú zo starých podkladov, medzitým sa ale zmenili podmienky a štruktúra Levočských vrchov pre veternú kalamitu.

„Ideme chrániť vtákov tam, kde nie sú,“ konštatoval zástupca reštituentov Karol Galek. Ukazoval pri tom fotky územia bez stromov, ktoré je zničené veternou smršťou, napriek tomu ide po novom o chránenú vtáčiu oblasť.

Dnešné CHVO Levočské vrchy sa pred 60 rokmi stali najväčším vojenským priestorom v bývalom Československu, Figeľ upozornil, že majitelia pôdy bojujú o navrátenie majetkov doteraz. Vláda Ivety Radičovej podľa jeho slov v roku 2011 zrušila vojenský výcvikový priestor, vyhláška prijatá druhým kabinetom Roberta Fica vrátenie pôdy opäť sťažuje.

Ministerstvo Figeľove vyjadrenia vidí ako farizejské:

Výzva predsedu KDH Jána Figeľa je nekompetentná a farizejská. Tvrdí to ministerstvo životného prostredia v reakcii na dnešnú tlačovú konferenciu Jána Figeľa, ktorý ministra Petra Žigu vyzýva, aby prehodnotil vyhlášku a zrušil rozhodnutie o zriadení CHVÚ Levočské vrchy.

„Je zarážajúce, že predseda KDH Ján Figeľ ako bývalý eurokomisár a vyjednávač SR pre vstup do EÚ vyzýva na nedodržiavanie zmluvného záväzku voči Európskej komisii,“ konštatuje ministerstvo. Reakciu agentúre SITA poskytol hovorca envirorezortu Maroš

Európska komisia vo veci vyhlásenia chráneného vtáčieho územia v Levočských vrchoch vedie voči Slovensku aj konanie. Podľa medializovaných informácií hrozil Slovensku súd a následne vysoká pokuta až 17 tisíc eur denne, tvrdí v reakcii Stano. „KDH bolo v minulom volebnom období súčasťou vládnej koalície a napriek tomu súčasný stav nezmenilo. Slovensko nemalo inú možnosť ako chránené vtáčie územie Levočské vrchy vyhlásiť,“ píše Stano.

Minister životného prostredia si podľa reakcie uvedomuje, že krivdu z minulosti nahradili vlastníkom ďalšie obmedzenia. Ako uvádza v stanovisku, chce im však vyjsť v ústrety čo možno najviac tým, že zmierni určité obmedzenia.

Režim v novom chránenom vtáčom území (CHVÚ) bude vyzerať inak ako v národných parkoch. Územie sa tiež nebude chrániť celoplošne. Obmedzenia budú len v niektorých konkrétnych lokalitách a len počas istého obdobia v roku. V oprávnených prípadoch majú vlastníci nárok aj na finančnú náhradu za obmedzenia. Podľa reakcie ministerstva doteraz nikto nepredložil odborné argumenty, ktoré by vyhlásenie územia spochybnili.

Ministerstvo životného prostredia zdôrazňuje, že Levočské vrchy boli vyhlásené od 1. januára 2013 za chránené vtáčie územie v súlade so zákonom o ochrane prírody a krajiny. K vyhláške sa uskutočnil riadny legislatívny proces a pripomienkové konanie.

Cieľom ochrany vtáčích území je zachovať a obnoviť biotopy druhov vtákov európskeho významu alebo sťahovavých druhov vtákov v ich prirodzenom prostredí. Na Slovensku bolo vyhlásených 40 CHVÚ, posledným sú Levočské vrchy s rozlohou viac ako 46-tisíc hektárov. Navrhované chránené územie zasahuje do okresov Levoča, Kežmarok, Sabinov a Stará Ľubovňa.

Podľa nových pravidiel v ňom budú obmedzené mechanizované práce pri hospodárení v lese, odstraňovanie alebo poškodzovanie hniezdnych alebo dutinových stromov ako aj odstrely v lomoch blízko hniezda a mechanizované kosenie pri mulčovaní trávnatých porastov od okrajov do lesa. Tým majú byť chránené tri vzácne druhy vtákov – orol skalný, bocian čierny a chrapkáč poľný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľKarol Galek
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie