ČSSD nechce vládnuť s komunistami, na scénu prichádza Babiš

Babiš
Miliardárovi Andrejovi Babičovi zablahožel k volebnému úspechu aj majiteľ cirkusu Jaromír Joo s tigrom Fredom. Foto: SITA/AP Petr David Josek
Sobotka
Foto: AP Photo/Petr David Josek

PRAHA 27. októbra (WEBNOVINY) – Predseda víťaznej Českej strany sociálne demokratickej (ČSSD) Bohuslav Sobotka si v súčasnej situácii nevie predstaviť vznik ľavicovej vlády.

Povedal to v nedeľu v rozhovore pre spravodajský portál iDNES.cz.

Variant vládneho kabinetu pod vedením ČSSD s tichou podporou komunistov, o ktorom sa pred voľbami často hovorilo, sa nenaplní, keďže obe zoskupenia nemajú spolu väčšinu v parlamente.

„Musíme vyhovieť volaniu občanov po zásadných zmenách. Preto vnímam ako možný variant vládu sociálnej demokracie, ktorá bola v opozícii, KDU-ČSL, ktorá nebola v snemovni a novej strany ANO,“ vyhlásil predseda ČSSD.

Tieto tri strany môžu dokopy vytvoriť parlamentnú väčšinu, keďže disponujú viac ako 100 hlasmi v 200-člennej Poslaneckej snemovni. Sobotka chce takisto dať možnosť strane ANO „podieľať sa na riešení problémov, ktoré pred voľbami kritizovala“.

Rokovania o zostavení novej českej vlády sa začali už v sobotu večer krátko po vyhlásení výsledkov. Prvé povolebné rozhovory prebehli medzi ČSSD a komunistickou KSČM. Obe strany by však mali spolu len 83 poslancov. Koalícia by sa tak nezaobišla bez podpory tretej strany. Babišovo ANO však vládu s komunistami odmieta a podobné vyhlásenia zazneli aj od ďalších strán.

Do sídla ČSSD v centre Prahy dorazila delegácia komunistov na čele s predsedom Vojtěchom Filipom. Ten žiadal, aby rokovania zastrešoval prezident Miloš Zeman. „To je formát, ktorý je potrebný. Dvojstranné rokovanie býva rôzne interpretované,“ cituje Filipa spravodajský portál iDNES.cz.

Voľby de facto nemajú víťaza

ČSSD vyhrala so ziskom 20,5 percenta, ANO skončilo druhé s 18,7 percentami a komunisti majú 15 percent. Nasleduje TOP 09 s 12 percentami a Občianska demokratická strana (ODS) so 7,7 percentami.

Do parlamentu sa prvýkrát dostal aj Úsvit podnikateľa japonského pôvodu Tomia Okamuru s takmer 7 percentami a v Poslaneckej snemovni bude mať po troch rokoch zastúpenie aj konzervatívna KDU-ČSL, ktorej dalo hlas 6,8 percenta voličov.

Prekvapením je debakel Strany práv občanov – Zemanovci, kktorá získala len asi 1,5 percenta hlasov. Politológovia to spolu s nečakaným triumfom Babiša označujú za najväčšie prekvapenie volieb.

Voľby
Foto: idnes.cz

Podľa prvých vyjadrení expertov voľby de facto „nemajú víťaza“ a krajinu čakajú komplikované a pravdepodobne aj dlhé rokovania o novej vládnej koalícii. Vzhľadom na pomerne malý zisk víťaznej ČSSD a významný prepad preferencií ODS tiež spomínajú termín „politické zemetrasenie“. Účasť dosiahla zhruba 60 percent, čo je v porovnaní s minulými voľbami o niekoľko percent menej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bohuslav SobotkaMiloš Zeman