Ďalšie trestné oznámenie na ministerku Žitňanskú

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lucia Žitňanská
Lucia Žitňanská Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Pre opätovné podozrenie z porušovania zákonov podal Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) ďalšie trestné oznámenie na ministerku spravodlivosti SR Luciu Žitňanskú.

Podľa oznámenia adresovaného Generálnej prokuratúre SR je predstaviteľka rezortu spravodlivosti podozrivá zo spáchania zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa, prečinov ohovárania a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.

Podanie súvisí s druhým návrhom Žitňanskej na začatie disciplinárneho konania voči predsedovi NS SR Štefanovi Harabinovi, ktorý podľa nej v troch prípadoch obchádzal princíp náhodného prideľovania prípadov sudcom na NS SR. „Mrzí ma, že ministerka Žitňanská pokračuje vo svojej osobnej vojne aj za cenu porušovania ústavy a zákonov namiesto riešenia skutočných problémov občanov na súdoch,“ vyhlásil predseda NS SR Štefan Harabin. Bolo tomu tak minulý týždeň, je to tak dnes a bude tomu tak aj zajtra: keď budem presvedčená, že bol porušený zákon, nebudem pred tým zatvárať oči a budem v rámci svojich zákonných kompetencií konať,“ uviedla v reakcii ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

Mala vraj uviesť nepravdu

Podľa najvyššieho súdu rovnako ako v prvom prípade Žitňanská uviedla nepravdivé informácie, zverejnila osobné údaje a hrubo porušila ústavný princíp prezumpcie neviny a medzinárodné protokoly na ochranu sudcov. „Ministerka spravodlivosti ma chce trestať iba za zrýchlenie konania na najvyššom súde a len za právny názor. Týmto sa nielen u sudcov odborne úplne diskvalifikovala na zastávanie ministerského postu. Navyše ak by bol jej právny názor správny, musela by okamžite začať stíhať najmenej 30 ďalších sudcov NS SR, vrátane tých svojich z politickej úderky,“ dodal Harabin. Rezort spravodlivosti upozorňuje, že nikdy samotné návrhy nezverejnilo. „Na rozdiel od NS SR, ktorý na svojej internetovej stránke zverejnil celý text trestného oznámenia,“ konštatuje sa v reakcii na Harabinove tvrdenia.

Disciplinárnemu návrhu z ministerstva spravodlivosti podľa Harabina chýba okrem konkrétnych skutkov, dôkazov a právnych argumentov aj akákoľvek logika. „Ak by predseda NS SR porušil zákon pri tvorbe rozvrhu práce, ako to tvrdí ministerka spravodlivosti Žitňanská, potom by sa všetci sudcovia v takto pridelených veciach museli sami zo zákona namietnuť a nemohli by konať až do rozhodnutia námietkového senátu. To sa nestalo ani v jednom prípade. Práve naopak, v trestnej veci odsúdeného Branislava Adamča súd takéto dôvody zmietol zo stola,“ uvádza sa v stanovisku NS SR. „Zákonom stanovené náhodné prideľovanie vecí, ktoré podľa mňa nebolo na Najvyššom súde SR dodržané, je jednoduchým a účinným nástrojom na boj s korupciou na súdoch a prispieva k tomu, že si všetky zúčastnené strany budú pred sudcom rovné. Ľudia majú právo sa dostať pred nestranného sudcu, pri ktorom môžu veriť, že nebol vopred účelovo vybraný alebo ovplyvňovaný ako má rozhodnúť,“ zareagovala Žitňanská.

Aktuálne trestné oznámenie je už druhým, ktoré podal NS SR na ministerku Žitňanskú. Prvé súviselo s tým, že Žitňanská informovala o jej návrhu na začatie disciplinárneho konania voči Harabinovi za to, že opakovane nepustil na NS SR kontrolu rezortu financií. Pri oboch návrhoch navrhuje Žitňanská, aby Harabina potrestali znížením platu o 70 percent počas jedného roka. „Za svojimi slovami aj skutkami si stojím. Som presvedčená, že verejnosť, vrátane sudcov, má právo sa o mojich krokoch dozvedieť priamo odo mňa a počuť aj moje vysvetlenie. Povinnosť informovať o tomto návrhu vnímam o to silnejšie, že ide o predsedu Najvyššieho súdu SR, ktorý do súdnictva len nedávno prešiel z politickej pozície a vyvolával a naďalej vyvoláva svojimi krokmi mnoho otázok a veľký záujem verejnosti,“ dodáva Žitňanská.

Iniciatíva za otvorenú justíciu podporila Žitňanskú

Na čele slovenského súdnictva je dlhé roky Štefan Harabin, ktorého správanie, ale najmä skutky rozdelili sudcovský stav, postavili súdnictvo pod drobnohľad verejnosti a vyvolali záujem aj zo zahraničia. Jeho pôsobenie vo funkcii ministra spravodlivosti a predsedu najvyššieho súdu poškodilo mienku o slovenskom súdnictve do takej miery, že sa z toho bude spamätávať ďalšie dlhé roky. Klamanie v parlamente, priateľské vzťahy s drogovým dílerom, jasná politická profilácia, znemožnenie kontroly hospodárenia so zverenými verejnými financiami kompetentným štátnym orgánom, účelové disciplinárne návrhy proti názorovým oponentom, pochybnosti pri udeľovaní odmien sudcom a jeho blízkym spolupracovníkom, účelové zásahy do rozvrhu práce Najvyššieho súdu SR, to všetko sú fakty, ktoré mali byť už v minulosti predmetom záujmu príslušných orgánov,“ uviedli vo vyhlásení hovorcovia iniciatívy Katarína Javorčíková a Miroslav Gavalec.

Vo vyhlásení tiež konštatujú, že pokiaľ sa ministerka spravodlivosti v súčasnosti rozhodla podať na Harabina návrhy na začatie disciplinárneho konania za skutky, ktoré považuje za porušenie zákona, je tento postup nielen jej oprávnením, ale aj povinnosťou. „Dlhodobo poukazujeme na to, že súdnictvo a sudcovia nemôžu byť vnímaní ako garancia zákonnosti a spravodlivosti, pokiaľ ich vrcholnými predstaviteľmi nie sú odborné a morálne autority, požívajúce všeobecnú vážnosť a rešpekt,“ vyhlásili hovorcovia sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáMiroslav GavalecŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRNS Najvyšší súd SR