Dane kvôli migrantom nezvýšime, sľubuje Merkelová

Angela Merkelová
Angela Merkelová Foto: SITA/AP

BERLÍN 12. októbra (WebNoviny.sk) – Náklady na ubytovanie stúpajúceho počtu migrantov prichádzajúcich do Nemecka nebudú tamojší obyvatelia musieť znášať v podobe zvýšených daní. Kancelárka Angela Merkelová to prisľúbila v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Bild, z ktorého cituje agentúra DPA.

„Môžeme byť radi, že sme roky dobre hospodárili a stav našej ekonomiky je v súčasnosti dobrý,“ povedala Merkelová. Vicekancelár Sigmar Gabriel – predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD), ktorá vládne v koalícii s Merkelovej Kresťanskodemokratickou úniou Nemecka (CDU) a Kresťanskosociálnou úniou v Bavorsku (CSU) – však podľa DPA medzitým obvinil partnerské strany z „bezradnosti“ pri riešení migračnej krízy.

Postoje CDU a CSU sa líšia

Konzervatívne CDU a CSU v súčasnosti rozdeľujú odlišné postoje k migrantom, ktorých prílev sa podľa Merkelovej dá zvládnuť, zatiaľ čo podľa bavorského premiéra Horsta Seehofera, stojaceho na čele CSU, by malo Nemecko uzavrieť svoje štátne hranice.

Gabriel v tejto súvislosti vyjadril podporu Merkelovej, zdôraznil však, že Nemecko nie je schopné prijať „bezpodmienečne a natrvalo“ všetkých prichádzajúcich migrantov, ktorých počet za tento rok odhadol na vyše milióna.

Medzi kritikov Merkelovej politiky voči migrantom sa zaradil aj republikánsky uchádzač o post prezidenta USA Donald Trump, ktorý v rozhovore pre stanicu CBS News varoval pred „nepokojmi“ v Nemecku. „To, čo urobila v Nemecku, je choré,“ povedal s poukázaním na vyvolané „najrôznejšie útoky“ a násilnosti.

Nemecko zvažuje vybudovanie tranzitných zón

Nový koordinátor nemeckej vlády pre problematiku utečencov Peter Altmaier vyzval v pondelok na vytvorenie tranzitných zón pozdĺž nemeckých hraníc, ktorých účelom bude pomoc pri zvládaní hromadného príchodu žiadateľov o azyl do Nemecka. „Verím, že vo svetle súčasnej situácie by sme nemali vylúčiť nijakú prípadnú alternatívu na tejto úrovni,“ povedal Altmaier v rozhovore pre nemeckú stanicu ZDF.

Rozhodnutie o vybudovaní tranzitných zón by sa malo pravdepodobne prijať v nasledujúcom týždni, povedal Altmaier, ktorý je zároveň šéfom úradu kancelárky Merkelovej. V týchto tranzitných zónach bude vláda vedieť lepšie posúdiť a „rozoznať medzi ľuďmi, ktorých chceme chrániť a budeme chrániť… a ľuďmi, ktorí prichádzajú z ekonomických dôvodov,“ dodal.

Altmaier sa tak podľa agentúry DPA vyjadril po päťhodinovom nedeľňajšom stretnutí kancelárky Merkelovej so spolkovými a krajinskými ministrami vnútra v Berlíne. Viacero z ministrov oznámilo, že ich zdroje na vyrovnanie sa s prílevom migrantov sú už vyčerpané. Ťažiskom tejto schôdzky, ktorá trvala do neskorých večerných hodín, bolo prerokovanie možnosti vybudovania tranzitných zón.

Utečenci vyvolali napätie

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

V strediskách v týchto tranzitných zónach by mali nemecké úrady zadržiavať žiadateľov o azyl cestujúcich z krajín považovaných za bezpečné, alebo bez dokladov totožnosti či nepravých osobných dokumentov. Merkelová vymenovala Altmaiera do funkcie koordinátora pre utečeneckú politiku v uplynulom týždni v reakcii na vlnu žiadateľov o azyl snažiacich sa dostať do Nemecka.

Nepretržité množstvo utečencov vstupujúcich do Nemecka tam vyvolalo politické napätie a pochybnosti, či Nemecko dokáže zvládnuť takúto vlnu migrantov. Podľa oficiálneho odhadu Berlína by v tomto roku malo do Nemecka pricestovať okolo 800.000 žiadateľov o azyl. Prevažná väčšina z nich pochádza z vojnou zmietaných štátov ako Sýria, Afganistan, Irak či Eritrea. Niektoré odhady však v súvislosti s Nemeckom hovoria až o milióne nových žiadateľov o azyl.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováDonald TrumpSigmar Gabriel