Daniel Lipšic sa hnevá, že prezident odmieta menovať Čentéša

Jozef Čentéš
Jozef Čentéš Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 7. mája (WEBNOVINY) – Prezident SR Ivan Gašparovič má podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica zjavne pocit, že môže zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora nevymenovať z akýchkoľvek dôvodov, aj keď spĺňa zákonné podmienky.

„Povie, že sa mu zdá príliš nízky, alebo široký. To sa mi nezdá, že je kompetenčné postavenie prezidenta SR. Generálny prokurátor zodpovedá NR SR, nie prezidentovi,“ povedal Lipšic pred novinármi.

Podľa neho, pokiaľ spĺňa zvolený kandidát zákonné podmienky, ktoré môže prezident preskúmať, tak ho vymenovať musí. „To nie je jeho svojvoľné rozhodnutie. Verím, že v tejto línii rozhodne aj ústavný súd,“ povedal Lipšic.

Do funkcie generálneho prokurátora parlament zvolil Jozefa Čentéša 17. júna 2011. Prezident ho zatiaľ vymenovať odmieta s tým, že čaká na nález Ústavného súdu SR, ktorý má rozhodnúť o sťažnosti Čentéša aj predchádzajúceho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.

Trnka sa nazdáva, že parlament ho už pri jednej z predchádzajúcich volieb do funkcie zvolil, lebo sa mu podarilo získať väčšinu z odovzdaných hlasovacích lístkov. Čentéš sa zasa sťažuje, že prezident otáľaním zasahuje do jeho práv.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIvan GašparovičJozef Čentéš