Dankovi sa nepáčia Lajčákove slová, že na kompakte o migrácii sa priživujú nacionalisti a xenofóbi

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: SITA

BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana (SNS) bude žiadať, aby na rokovanie o globálnom migračnom kompakte z dielne OSN do Maroka nikto nešiel. V utorok to počas tlačovej besedy uviedol predseda NR SR a SNS Andrej Danko. Svoje stanovisko prezentoval už aj šéfovi Smeru-SD Robertovi Ficovi a ministrovi zahraničných vecí Miroslavovi Lajčákovi.

Danko pripomenul, že materiál Organizácie Spojených národov je pre SNS neprijateľný a dúfa, že ho Slovenská republika odmietne ako celok. Podľa predsedu NR SR je nelegálna migrácia stále problémom Európskej únie. Navyše podľa Danka migrácia ukázala, že hranice EÚ nie sú dostatočne chránené a je potrebný odborný dialóg.

„Dohoda, alebo dokument OSN je pre SNS jednoducho neprijateľný. V podateľni Národnej rady SR je materiál, ktorý hovorí o tom, aby Slovenská republika tento pakt odmietla. Navyše ako strana budeme žiadať, aby nikto do Maroka fyzicky necestoval,“ uviedol Danko.

Danko telefonoval aj s Lajčákom

Svoj postoj tlmočil prostredníctvom telefonátu aj predsedovi Smeru-SD Robertovi Ficovi. Na otázku, či môžu tieto požiadavky spôsobiť odchod národniarov z vládnej koalície, odpovedal Danko tak, že verí v nájdenie kompromisu.

„K pánovi Lajčákovi mám rešpekt, aj k jeho práci. Ale on sa musí zodpovedať predsedovi strany Smer-SD, pod ktorú rezort zahraničia patrí. Verím, že nájdeme kompromis v tejto téme po odbornej debate,“ odpovedal Danko na otázku, či hrozí odchod SNS z vládnej koalície.

Dankovi sa zároveň nepáčia Lajčákove slová o tom, že na kompakte a migrácii sa priživujú nacionalisti a xenofóbi. „Myslím si, že tieto slová sú mimo diplomatického slovníka. S pánom Lajčákom som telefonoval, a opakujem, že ho rešpektujem, ale pre SNS je tento pakt jednoducho neprijateľný,“ uzavrel Danko. Na záver pripomenul, že Národná rada SR je nadradená vláde SR, nie naopak.

Pakt bude riešiť aj zahraničný výbor parlamentu

Lajčák bude o kompakte informovať aj poslancov na Zahraničnom výbore NR SR, kde prednesie svoje odporúčanie. Okrem toho sú v NR SR dva návrhy, ktoré sú už zaradené na rokovania pléna, jeden je z dielne SNS a druhý SaS. „Obidva v zásade odporúčajú vláde, aby sme sa dištancovali od kompaktu. Ja mám právne stanovisko k obom návrhom,“ avizoval Lajčák.

Pokiaľ ide o podporu od kolegov, Lajčák by si prial, aby si uvedomili, že nejde proti záujmom Slovenska. „Možno som naivný idealista, ale prial by som si počuť taký hlas, že by niekto povedal, ľudia neblbnite, veď je to náš minister, zastával post predsedu Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN), keď sa tento dokument pripravoval, poznáme ho, dôverujeme mu, asi by nebol súčasťou niečo, čo škodí slovenským záujmom,“ povedal Lajčák s tým, že teraz je to aj o dôvere zo strany, ktorá ho nominovala.

„Ak mi Smer nedôveruje, tak samozrejme nemôžem byť ministrom zahraničných vecí. Mám svoju ľudskú a profesionálnu integritu, tá je pre mňa dôležitejšia,“ dodal v utorok Lajčák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoMiroslav LajčákRobert Fico
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národovSMER-SDSNS Slovenská národná strana