Daňové podvody asi dostanú 43 ľudí do väzenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tibor gašpar
Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar v piatok na tlačovej besede informoval o prípade, v ktorom polícia obvinila 43 členov dvoch zločineckých skupín, ktoré sa obohacovali daňovými podvodmi. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 25. mája (WEBNOVINY) – Polícia obvinila 43 členov troch zločineckých skupín, ktoré sa podľa nej obohacovali daňovými podvodmi. Ako dnes informoval policajný prezident Tibor Gašpar, na prípade robili dva roky.

Dvaja obvinení sú z Českej republiky. Členov skupiny obvinili zo založenia zločineckej skupiny a neodvedenia dane a poistného. „Vrcholoví manažéri jednej zo skupín sú tiež obvinení z legalizácie príjmov z trestnej činnosti,“ dodal Gašpar.

Podľa jeho slov sa tieto skupiny dopúšťali trestnej činnosti na území niekoľkých štátov – SR, Poľska, Maďarska, ČR, Lotyšska a Írska. Najprv vytvorili rozsiahle siete obchodných spoločností, ktoré začali vykazovať fiktívne ale aj reálne obchodné aktivity a uzatvárali obchodné reťazce.

Obvinení podľa polície vyžadovali neoprávnené vrátenie DPH, alebo skrátili daňovú povinnosť. Podľa polície spôsobili škodu viac ako 20 miliónov eur. Vo vyšetrovacej väzbe je sedem vysokopostavených členov skupín. Jeden obvinený bol už v čase realizácie tohto prípadu väzobne stíhaný za násilnú trestnú činnosť – konkrétne v známom prípade útoku na bývalého vysokopostaveného daňováka. Zatiaľ sa preveruje, či mohol mať súvis s týmto prípadom.

V prípade existujú aj biele kone

Tibor gašpar
Foto: SITA/Marián Peiger

Viacerým obvineným v aktuálnej kauze v prípade dokázania viny hrozí väzenie na päť až 12 rokov, tí, ktorí údajne aj legalizovali čierne príjmy, môžu dostať 12 až 20 rokov.

V roku 2007 podľa Gašpara vznikla prvá sieť, neskôr začali spolupracovať s dvoma skupinami – jedna je z východného Slovenska, druhá z Bratislavy. „Niektoré spoločnosti vznikli len nato, aby prebehli obchodné aktivity v reťazci a pomohli zakryť koncových hráčov,“ povedal s tým, že tieto nerobili podvody s vratkou DPH. Iné firmy boli zapojené do tzv. karuselových podvodov.

Pri nich tovar skutočne obieha v reťazci firiem ako na kolotoči, opätovne sa využíva na podvodné konanie, náklady na ne sú pre páchateľov minimálne.

Do týchto boli zapojené spoločnosti z iných štátov. Viaceré firmy boli napísané na tzv. biele kone, ktoré žiadali neoprávnený odpočet DPH. V skupine pôsobili členovia na štyroch úrovniach – biele kone, ich vyhľadávači (aktívni členovia), ktorí ich vozili na daňové úrady, a ďalšie vyššie štruktúry vrcholných a výkonných manažérov.

Obchodovalo sa so zlatom ale aj autosúčiastkami

Medzi komodity, s ktorými sa podľa polície páchali daňové prehrešky, patrilo napríklad investičné zlato, platina, slnečnicový olej, ryža, cukor, autosúčiastky, betonárska oceľ či masívne dubové podlahy.

Policajti urobili aj množstvo domových prehliadok ako aj prehliadok v sídlach obchodných spoločností, teraz sa robí množstvo daňových kontrol. Do obchodov bolo zainteresovaných vyše 60 ľudí, súčasný počet obvinených nemusí byť podľa Gašpara konečný.

Polícia preveruje, či sa na prípade podieľali aj nejakí pracovníci daňových úradov, podľa Gašpara takáto činnosť väčšinou býva páchaná v súčinnosti s nimi. „Nechcel by som zatiaľ špecifikovať, koľkými a v akom postavení,“ dodal.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tibor Gašpar
Firmy a inštitúcie PZ Policajný zbor SR