Dánsko ovládnu liberáli, premiérka podala demisiu

Líder opozičného stredopravého bloku a dánsky expremiér Lars Lökke Rasmussen si vychutnal volebné víťazstvo aj s manželkou Sólrun. Foto: SITA/AP

KODAŇ 19. júna (WEBNOVINY) – Dánska sociálnodemokratická premiérka Helle Thorningová-Schmidtová podala v piatok demisiu v reakcii na porážku vo štvrtkových parlamentných voľbách. Odstupujúca šéfka vlády podala demisiu do rúk dánskej kráľovnej Margaréty II., ktorú súčasne oficiálne oboznámila s výsledkami volieb. Úradujúcou premiérkou zostane až do nástupu nového kabinetu, uviedla agentúra AP.

Thorningová-Schmidtová po skončení stretnutia v kráľovskom paláci v Kodani neposkytla vyjadrenie pre médiá. V reakcii na volebné výsledky sa táto 48-ročná politička vzdáva aj postu šéfky vládnej sociálnodemokratickej strany. Premiérkino odstúpenie je prvým krokom v procese zostavovania novej vlády.

Thorningová-Schmidtová už predtým priznala porážku vo štvrtkových parlamentných voľbách po víťazstve stredopravého opozičného bloku pod vedením bývalého premiéra Larsa Lökkeho Rasmussena nad vládnucou stredoľavou koalíciou. „Zvíťazili sme v predvolebnej kampani, nie však vo voľbách. Boli sme porazení v cieľovej rovinke,“ povedala členom svojej strany Sociálni demokrati.

Lars Lökke sa ponúkol za premiéra

Opozičný líder Rasmussen dedí podľa odstupujúcej premiérky Dánsko v dobrom stave. „Viem, že Lars Lökke (Rasmussen) miluje Dánsko a mal by byť šťastný, že preberá Dánsko, ktoré je v skvelej kondícii,“ dodala odstupujúca prvá dáma tento škandinávskej krajiny.

Líder opozičného stredopravého bloku a dánsky expremiér Lars Lökke Rasmussen sa v piatok na margo výsledkov hlasovania vyhlásil za víťaza volieb a sám seba ponúkol za hlavu novej stredopravej vlády. „Dnes večer nám bola daná príležitosť, ale iba príležitosť, prevziať riadenie v Dánsku,“ povedal líder liberálov Rasmussen podporovateľom v parlamente. „Berieme to na seba a ja to beriem na seba,“ dodal.

Foto: SITA/AP

Rasmussena čakajú náročné rokovania

Pozorovatelia sa zhodujú v tom, že predpokladaného budúceho ministerského predsedu, stredopravého opozičného lídra Rasmussena, čakajú náročné a dlhé koaličné rokovania. Tie by sa mali podľa agentúry AP začať ešte v piatok a mohli by potrvať aj niekoľko týždňov.

Sociálni demokrati pod vedením Thorningovej-Schmidtovej síce skončili vo voľbách na prvom mieste, ale nedokázali si zaistiť parlamentnú väčšinu. Potrebných 90 kresiel v 179-člennom dánskom parlamente naopak získal stredopravý blok.

Bude musieť robiť ústupky

Rasmussenovu liberálnu stranu vo voľbách tesne predstihli pravicoví populisti z Dánskej ľudovej strany (DPP), ktorí sa stali druhou najsilnejšou stranou. Rasmussen bude musieť zrejme urobiť veľké ústupky v prospech DPP, ktorá presadzuje znovuzavedenie kontrol na dánskych hraniciach a vrátenie niektorých právomocí odovzdaných Bruselu.

Napriek tomu, že DPP sa stala najsilnejšou stranou v stredopravom tábore, nie je pravdepodobné, že by sa novým premiérom stal jej líder Kristian Thulesen Dahl. Ostatné stredopravé strany totiž na tento post presadzujú Rasmussena.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Helle Thorningová-SchmidtováLars Lökke Rasmussen