Desať trikov, vďaka ktorým sa zobudíte štíhlejší

Brucho, chudnutie, diéta
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 30. apríla (WEBNOVINY) – Nie každý je ochotný chudnúť v prísnom režime, v ktorom si zakáže svoje obľúbené jedlá, ráta prijaté a spálené kalórie a trápi sa v posilňovni. Ak vám neprekáža zhadzovať kilá pomalšie, skúste aspoň tieto malé zmeny, o ktorých magazínu Shape porozprávali rôzni odborníci na chudnutie, zdravie, varenie či cvičenie.

1. ‘Prepašujte’ do svojho jedla čo najviac vlákniny. Napríklad na párty namiesto čipsov a praclíkov siahnite po pukancoch (samozrejme najlepšie nízkokalorických), v ktorých sa jej nájde dosť a ak nie sú ochutené, tak šesť šálok má iba 90 kilokalórií. Vláknina má výhodu aj v tom, že telo vďaka nej absorbuje menej kalórií, čo tiež pomôže s chudnutím.

2. Ak nenávidíte šport a cvičenie vás vrcholne nudí, skúste tanec, pokojne aj doma. Stačí hodinka temperamentného tancovania a spálite okolo 400 až 500 kilokalórií. To sa dá porovnať napríklad s pomalším behom na bežeckom trenažéri.

Chladnička, jedlo, žena
Foto: msrelief.com

3. Jedlo je zvyčajne najlákavejšie večer, čiže presne vtedy, keď sa mu už treba vyhýbať. Pri filme tak môžete nevedomky skonzumovať toľko kalórií, ako by malo celé plnohodnotné jedlo. A keďže zvyčajne ide o rôzne slané chrumky či oriešky, zjete aj poriadne veľa soli, ktorá zadrží vodu a s ňou ďalšie kilá. Čo teda robiť, aby ste nemali chuť maškrtiť po večeroch?

Ak si líhate spať hladní, zrejme večeriate priskoro alebo nesprávne. Takže si dajte povedzme o tretej malý olovrant, o piatej ďalšiu maličkosť a o pol ôsmej malú, ale sýtu večeru plnú bielkovín a vlákniny, ktoré zasýtia.

4. Ďalší spôsob, ako sa najesť a skombinovať to aj s nutkaním chrumkať niečo pri knihe či televízii, je naplniť si tanier vhodným jedlom, na ktorom si budete pochutnávať dlho – napríklad mrkva, kaleráb, jablká či celozrnné výrobky. Ak v sebe majú spomínanú vlákninu, tým lepšie, telo bude mať viac práce s trávením a spálite viac kalórií.

5. Varte jednoducho a zo zdravých a sýtych surovín. Keď príliš kombinujete, často zbytočne pridávate kalórie. Mali by ste mať prehľad o tom, čo ste zjedli. Takže na raňajky si dajte napríklad jogurt s ovocím, na obed polievku a šalát obohatený bielkovinami v podobe ryby, mäsa či orechov a na večeru opäť chudé mäso so zeleninou.

Rodina, obed, večera, mäso, jedlo
Foto: Shutterstock

6. Jedzte pomaly, napríklad si dajte si za cieľ, aby ste skončili s obedom v práci či v kruhu rodiny ako poslední. Dôvod – postupne začnete cítiť sýtosť a zjete menej.

7. Alkohol skúste piť z menších pohárikov a pomalšie, napríklad pri víne nesiahajte po tých obrovských, ktoré vypijete dva a už máte v sebe takmer celú fľašu

8. Pohyb by sa mal stať niečím, čo je pre vás prirodzenou súčasťou dňa, a mal by vás baviť. Takže sa často prechádzajte, choďte sa korčuľovať alebo sa aspoň doma ohadzujte vankúšmi!

9. Zaujímavým trikom, ktorý odporúča kuchár Devin Alexander, je osoliť si pečivo zospodu – a to isté platí aj pre natieranie maslom.

Znie to trochu čudne, ale keď budete jesť takto, chuť sa okamžite prenesie na váš jazyk a je intenzívnejšia. To znamená, že potrebujete omnoho menej soli i masla, ktoré chudnutie spomaľujú.

10. Vytvorte si stupnicu pocitu sýtosti od 1 po 10, kde desiatka znamená úplnú preplnenosť. Prestaňte jesť, keď ste na päťke alebo šestke a počkajte dvadsať minút – vtedy pocítite, že už máte dosť.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku!

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom