Desaťtisíce Maďarov povedalo Orbánovej ústave nie

Madarsko
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 2. januára (WEBNOVINY) – Desaťtisíce odporcov novej maďarskej ústavy sa v pondelok zhromaždili pri budove budapeštianskej opery, kde stredopravicová vláda v rovnakom čase usporiadala galavečer pri príležitosti jej vstupu do platnosti.

Organizátori demonštrácie pod heslom Maďarská republika sa raz vráti, na ktorých sa odvoláva tlačová agentúra AFP, hovoria o takmer stotisícovej účasti, oficiálny odhad však zatiaľ nie je známy.

Účastníci vyjadrovali nespokojnosť s postupmi vlády premiéra Viktora Orbána, pričom mávali transparentmi s nápismi Stačilo!, Orbánova diktatúra alebo Orbanistan.

Prítomní boli aj členovia opozičnej Maďarskej socialistickej strany, liberálneho zoskupenia Politika môže byť iná a Demokratickej koalície pod vedením expremiéra Ferenca Gyurcsánya, politici však nemohli vystupovať na pódiu.

V bezprostrednej blízkosti sa zhromaždila skupina neonacistov, ktorí zorganizovali protidemonštráciu v snahe vytlačiť „smrtiacich nepriateľov Maďarov“.

Základ ako žula

Ešte pred večerným podujatím v opere, na ktorom sa zúčastnil aj prezident Pál Schmitt, Orbán v priestoroch Maďarskej národnej galérie otvoril výstavu venovanú novej ústave a dejinám maďarskej štátnosti.
Orbán
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

Vyjadril pritom obavy, že „naša civilizácia, prinajmenšom jej európska polovica, sa vzdáva hlavnej hnacej sily bývalej prosperity a hospodárskeho rastu, a to duchovnej hĺbky života, radosti z manželstva a založenia rodiny a duchovnej energie našej národnej kultúry“. Kontroverzná ústava podľa neho vytvorila pre krajinu nový základ „pevný ako žula“.

Pozmenená ústava, ktorá nahrádza základný zákon z roku 1949, v Maďarsku začala platiť 1. januára. Podľa kritikov ide o nástroj, ktorým Orbánova vláda koncentruje moc do svojich rúk, pričom obmedzuje demokraciu a právny štát.

Kľúčové body novej ústavy:

* Ruší sa názov Maďarská republika, používať sa bude len Maďarsko.

* V preambule sa spomína Boh a kresťanstvo, ktoré má udržať „duchovnú a intelektuálnu jednotu maďarského národa“. Štát má za povinnosť chrániť ľudský život, ktorý sa začína už počatím. Manželstvo je zväzkom muža a ženy.

* Manželstvom sa stal výlučne zväzok muža a ženy, čím vylučuje sobáše osôb rovnakého pohlavia.

* Ústava otvára možnosť pre etnických Maďarov žijúcich mimo Maďarska získať volebné právo. Išlo pritom o kľúčovú výhradu zo strany viacerých susedných krajín vrátane Slovenska.

* Opozičná Maďarská socialistická strana je zodpovedná za zločiny spáchané komunistickým režimom.

* Ústavný súd už nebude mať právo rozhodovať o otázkach rozpočtu, daní a ciel, až kým zadlženosť Maďarska neklesne pod 50 percent hrubého domáceho produktu (HDP).

* Ústava vytvára podmienky pre vznik nového úradu na dohľad nad súdnictvom, ktorého šéfa bude voliť parlament. Kritici sa obávajú, že Fidesz si tým otvára možnosť zasahovať do súdneho systému v krajine.

* Prokurátor si sám môže vybrať súd, u ktorého vznesie obvinenia. Mandát generálneho prokurátora a sudcov ústavného súdu sa predlžuje.

* Zvyšuje sa počet členov vedenia centrálnej banky. Ústava predsedovi vlády umožňuje menovať tretieho viceguvernéra a oslabiť tak postavenie guvernéra.

* Prezident bude mať právo rozpustiť parlament, ak sa poslanci do 31. marca nedohodnú na rozpočte.

* Na zmenu zákonov súvisiacich s dôchodkovým systémom a fiškálnou politikou bude potrebná dvojtretinová ústavná väčšina.

* V dokumente je zakotvené, že opozičná Maďarská socialistická strana je zodpovedná za zločiny spáchané komunistickým režimom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pál SchmittViktor Orbán
Firmy a inštitúcie Fidesz