Diabetici nemusia prísť o zrak, opuch sietnice sa dá liečiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Injekcia cukrovka obezita
Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 28. júna (WEBNOVINY) – Diabetici, ktorých postihol diabetický edém makuly (DEM), teda opuch sietnice, nemusia prísť o zrak. Na stredajšej tlačovej konferencii na to upozornili oftalmologička Jana Štefaničková a diabetologička Adriana Ilavská.

Makula, nazývaná aj žltá škvrna, je centrálna časť sietnice zodpovedná za ostré videnie a rozpoznávanie jemných detailov. Ľudia s DEM majú poškodenú stenu sietnice, v dôsledku čoho do nej z krvných ciev prenikajú tekutiny a nastáva jej opuch. Ten spôsobí, že sa pacientom zhorší zrak. Pri diabetickom edéme makuly vidia pacienti neostro a rozmazane, farby sa im zdajú byť vyblednuté a v zornom poli sa im objavujú tmavé škvrny.

Pacienti musia spolupracovať

DEM vzniká v dôsledku vysokej hladiny cukru v krvi. Rizikovými faktormi sú aj vysoký krvný tlak, vysoký index telesnej hmotnosti (BMI), spánkové apnoe, pri ktorom dochádza k dočasnému prerušeniu dýchania, či fajčenie. Najdôležitejšia je podľa spomínaných lekárok prevencia. Každý diabetik by mal aspoň raz ročne podstúpiť dôkladné očné vyšetrenie a spolupracovať s odborníkmi v oblasti liečby diabetu. Ak sa u pacienta prejavia príznaky DEM, mal by oftalmológa navštevovať aj viackrát ročne. Pre správnu liečbu je tiež dôležitá včasná diagnostika.

„V minulosti sme odďaľovali progres diabetického edému makuly. Neskôr sme sa zameriavali najmä na stabilizáciu. V súčasnosti sa stav zlepšil. Vieme pacientom vylepšiť videnie, musia však chodiť pravidelne na kontroly a spolupracovať,“ uviedla Štefaničková. Diabetický edém makuly sa dá liečiť viacerými spôsobmi, napríklad laserovým zákrokom. Účinná je tiež injekčná terapia. Injekcie sa podávajú priamo do oka, čím zabraňujú presakovanie tekutiny do sietnice a rastu nových ciev a znižujú riziko zápalu. Zákrok vykonávajú v sterilnom prostredí a trvá zhruba päť minút. Dvadsaťštyri hodín po ňom musí mať pacient oko prelepené páskou, aby sa zabránilo vzniku infekcie.

Pacienti sa cukrovky boja

Štefaničková aj Ilavská sa zhodli, že ľudia mnohokrát nevedia, že majú cukrovku. Často ich na to upozornia práve oční lekári, ktorých navštívia, pretože sa im zhoršil zrak. „Veľakrát sa nám stane, že ochorenie odhalíme pri vyšetrení. Hneď ako sa naň príde, treba sa začať liečiť,“ skonštatovala Štefaničková. Ľudia, ktorým diagnostikujú cukrovku sú si podľa slov Ilavskej vedomí toho, že toto ochorenie môžu sprevádzať viaceré komplikácie.

„Väčšina pacientov nás prosí, aby sme im povedali, že neprídu o nohy či o zrak. Straší ich to, aj keď nemusia mať žiadne komplikácie,“ uviedla spomínaná diabetologička, ktorá zároveň vyzvala všetkých pacientov, aby nemali obavy. „Cukrovka je dobre liečiteľná. Až 80 percent úspechu liečby závisí od toho, či sa pacienti riadia našimi odporúčaniami,“ uzavrela.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať